Windows 10

Microsoft Windows 10’u Fidye Virüslerinden Kurtaramadı

Bilişim sektöründe son yılların en büyük sorunlarından birisi olarak fidye virüsleri gösteriliyor. Kullanıcıların dosyalarını ele geçirerek şifreleyen ve bu dosyaları silmekle kullanıcıları karşı karşıya getiren fidye virüslerine karşın en büyük mücadeleyi veren firmalardan birisi de Microsoft olarak biliniyor. Bu noktada yazılım devinin Windows 10 işletim sistemi için sunduğu korumalı dosya sisteminin de işe yaramadığı ortaya çıkmış durumda. İşte detaylar.

Fidye virüsleri gerçekten can sıkıcı boyutlara ulaşmaya başladı. Dünya genelinde siber saldırılarda kullanıldığı belirtilen fidye virüsleri, bulaştıkları bilgisayarları tamamen ele geçiriyor. Bu durumda da kullanıcıların bilgileri, dosyaları, bilgisayarlarında bulunan hemen her bilgi ele geçirilmiş oluyor. Kullanıcıların bu bilgilere yeniden ulaşmaları için ise virüsü yazanlara belli bir oranda fidye ödemeleri gerekiyor.

Giderek soruna neden olmaya devam eden fidye virüslerini için ise bir yandan da önlemler alınmaya çalışılıyor. Bu alanda en büyük uğraşı veren firma ise Microsoft. Öyle ki dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi sürümü olan Windows’un yayıncısı olan firma, Windows üzerinde önlemler alarak virüslere karşı koruma sağlamayı amaçlıyor. Bu noktada son olarak işletim sisteminin korumalı dosya sistemini kullanıma soktuğunu da görmüştük.

Windows 10

Windows 10 Korunan Dosyalar İşe Yaramadı

Windows 10 işletim sistemi için sunulan korumalı dosya sistemi sayesinde kullanıcıların fidye virüslerine karşı dosyalarını korumaları sağlamak amaçlanmıştı. Söz konusu sistemi açan kullanıcıların dosyalarının şifrelendiği ve bu şekilde kullanıcıların bilgilerinin çalınmasına karşı koruma sağlandığı da belirtilmişti. Fakat yeni öğrenilen bilgilere göre Windows 10 için yayınlanan bu sistem başarılı olmadı. İddialara göre hackerlar önlem amaçlı olarak yayınlanan bu sistemi de devre dışı bırakmayı başarmış durumda.

Windows 10 işletim sisteminin korunan dosyalar sisteminde bulunduğu belirtilen bir açık nedeniyle sistemin kırıldığı ve bu şekilde de kullanıcıların yine fidye virüsü sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı da belirtiliyor. Konu hakkında henüz Microsoft tarafından bir açıklama yapılmadığı için detaylar tam olarak bilinmiyor. Fakat bir kez daha güvenlik sorununun ortaya çıkması durumunda Windows 10 için yeni bir sistem daha yayınlanacağı düşünülüyor. Sorun devam edecek mi göreceğiz?