Manyetik depolama alanları

Manyetik depolama alanları

Manyetik depolama alanları geçmişte olduğu gibi günümüzde de halen kullanımı yaygın olan donanımlardır. Peki günümüze kadar neler üretildi?

Günümüzde manyetik depolama alanı olarak kullanılan bir depolama birimi örneği vermek gerekirse sabit disk veya diğer adıyla HDD buna bir örnek olarak gösterilebilir. Manyetik depolama alanlarının tarihi 1800’lü yıllara kadar dayanıyor.

Manyetik depolama alanları

Dünyanın ilk manyetik depolama alanı kablo kaydı olarak yer alıyor. Daha doğrusu o zamanlar manyetik kayıt cihazı olarak biliniyordu. Bir mühendis tarafından 1898 yılında geliştirilen bu sistemde kayıt çelik tel üzerine yapılıyordu.

Yıllar geçtikçe teknoloji de gelişmeye devam etti. 1928 yılında geliştirilen bir diğer depolama birimi manyetik kaset oldu. Daha önce kaset kullanıp içerisindeki mekanizmayı gören olmuştur. Manyetik kaset sistemi de buna benziyor. Yani kayıt plastik bir film üzerine yapılıyor.

Manyetik depolama alanları

1932 yılında geliştirilen bir diğer depolama birimi de davul hafızası olarak yer alıyordu. Avustralya’da icat edilen bu ürün, 1960’lı yılların ilerleyen dönemlerine kadar bilgisayar bellekleri için yaygın olarak kullanılıyordu. Dönemine göre hızlı ve performanslı bir bellek olan davul, bilgisayar teknolojilerinde önemli bir yer edindi. Gerçekten de bir davul görünümü vardı fakat elektronik bir davuldu.

1954 yılında geliştirilen sabit disk ise günümüzde halen kullanılan diskler arasında yer alıyor. Manyetik bir alanda çalışan sabit diskler, o zamanlar adeta bir davul görünümüne sahipti yani büyük yuvarlak bir görünüm içeriyordu. Bu disk bazıları için bir süpürgenin deposuna benziyordu. Geçmişte bu kadar büyük olan sabit diskin boyutu ise 5 MB idi. Dönemine göre bu boyut oldukça yüksek karşılanıyordu. Günümüzde sabit diskler 20 TB ve üzerine çıkmış durumda.

Geçmişte ortaya çıkan bir diğer manyetik disk türü de floppy disk yani disket olarak yer alıyor. Önceleri 80 KB gibi oldukça düşük bir kapasite ile piyasaya giren bu disk, sonraları 200 MB’ın üzerine kadar çıkarak piyasadan ayrıldı. Günümüzde kayıt simgesi olarak sıklıkla kullanılıyor.

Manyetik depolama alanları arasında çekirdek bellek, manyetik şeritli kart, film depolama gibi pek çok depolama alanı da günümüze kadar yer almış durumda.