roblox apk indir 780x450 1 1

Kızına Roblox Satın Aldı 40 Bin TL Faturayla Karşılaştı

72 yaşında ki Steve Cumming, 11 yaşında ki kızının arkadaşlarıyla bir oyun oynamak istemesi üzerine 4,99 sterline Roblox isimli mobil oyunu satın alınca, ay sonunda yaklaşık 40 Bin TL lik  fatura ile karşılaştı.
Mobil oyunların geliri arasında en başta yer alan reklamlar ve oyun içi satın alımlardır. Bu durumun farkında olmayan bir baba, kızına popüler oyunlarından biri olan Roblox isimli mobil oyunu 4,99 sterline satın aldı. Ancak oyun içi satın almaları da bu meblağ toplam 4.642 sterlin yani  yaklaşık 40 Bin TL fatura ile karşılaştı.
roblox gamist

“Baba Önce Olayı kavrayamadı”,

Teknolojiyle arasının iyi olmadığını belirten Cumming oyunu 4,99 sterlin e 16 Nisan da bilinçli olarak aldığını ancak başka bir harcama beklemediğini belirtti ancak hesabından 4.462 sterlinin gittiğini görünce ilk önce olayı kavrayamadığını söyledi.

Pandemi nedeni ile ilk defa online bankacılık işlemleri yapmaya başlayan baba 0,99 sterlin ila 9,99 sterlin arasında yüzlerce işlemle karşı karşılaştığını; olayın bir dolandırıcılık olduğunu düşündüğünü söyledi. Bankasını aradığında ise bu işlemlerin kendi hesabıyla Google Play üzerinden Roblox isimli bir uygulama arasında olduğunu öğrendi.

Konuyu kızına anlattığında ise son derece üzüldüğünü ve paranın gerçek para olmadığını (Monopoly parası olduğunu) düşündüğünü söyledi. Ancak sevindirici bir taraf ise Roblox’un parayı geri ödemeyi kabul etmesi oldu.

Roblox’un konu hakkında ki açıklaması:

“İzinsiz satın alımların önüne geçmek için otomatik ödeme bilgilerini kaydetmeme ve mümkün olduğunda uygun para iadelerini sağlamak için ebeveynlerle iletişime geçme gibi önlemleri alıyoruz.”