ap resize 1

Kilit ekranındaki reklamlara Google müdahale etti

Google, akıllı telefonun kilit ekranında reklam gösteren mobil uygulamalar hakkındaki şikayetleri değerlendirdi ve bu tür reklamların artık yasak olduğunu duyurdu. Bazı popüler uygulamaların kilit ekranı reklamları kullandığı biliniyor.

Bildiğiniz gibi mobil uygulama geliştiricileri indirilen uygulamalardan daha fazla gelir elde edebilmek adına reklamlara başvuruyor. Birçok uygulama kullanıcısını sinir etmesine rağmen geliştiricilerin para kazanabilmesi açısından son derece önemli olan reklamlar, bazı uygulamalar nedeniyle akıllı telefonlarımızın kilit ekranlarına kadar taşınabiliyor. Kullanıcıların bu durumdan son derece şikayetçi olduğunun farkına varan Google, kilit ekranında reklam gösterilmesinin artık yasak olduğunu duyurdu.

image

ES File Explorer, Peel, Hotspot Shield VPN gibi ismi duyulmuş mobil uygulamalar tarafından kullanılan reklamlar, uygulamalar arka planda çalışıyor olsa bile kilit ekranını tam anlamıyla işgal ederek kullanıcıları rahatsız edebiliyordu. Google’ın yaptığı açıklamayla bu reklamlar artık yalnızca kilit ekranıyla alakası olan uygulamalar tarafından kullanılabilecek. Yani VPN, fotoğraf düzenleme ve kilit ekranıyla bağlantısı olmayan diğer uygulamalar bu tür reklamlardan faydalanamayacak.