amazon 1

Jeff Bezos 173 Milyar dolar Kar Etti

Bu yazıda bir başarı hikayesi var. Hikaye hala devam ediyor ve kahramanımız yükseklere tırmanmaya hız kesmeden devam ediyor. Amazon dünyanın en büyük e- ticaret platformu ve büyümeye devam ediyor.  Bu işe kitap satmakla başlayan Amazon sitesinin sahibi Jeff Bezos için her şey yolunda gitti ve sitesini dünyanın en çok kazanan e- ticaret sitesi haline getirmeyi başardı. Elbette bu başarı tamamen kendisine ait değil. Arkasında binlerce çalışanı olan Bezos, bu kazancın şerefine, 500 milyon doları da emekçilerine hediye edecek.  Karısından boşanan Bezos, aynı soyadını taşımaya devam eden karısına da şirketin yüzde 25 hissesini vererek, onu dünyanın en zengin 12. Kişisi yapmayı başardı.

bezos

1995 Yılında 100 Bin dolar Sermaye İle Başlamıştı

İnternetin henüz yaygın olmadığı bir dönemde yani 95 yılında 100 bin dolar sermaye koyarak kitap satışına başlayan Bezos, 30 yaşında başladığı bu işi gittikçe büyütmeyi başardı.  Şu anda dünya genelinde Amazon sitesinin 17 milyon müşterisi var.  Hepsi de tıkır tıkır alış veriş yapmaya devam ediyorlar. Öyle ki Covit-19 sürecinde dahi ticaret sirkülasyonunu yüzde 15 arttırmayı başaran Jeff Bezos bu süreçte de parasına para, servetine servet, mutluluğuna mutluluk kattı. Hem dünyanın en zengin adamı hem de dünyanın en mutlu adamı olmayı başardı.

500 Milyon dolarlık Jest

Çalışanlarını unutmayan Amazon sahibi Bezos, çalışanları için hediye olarak 500 milyon dolar dağıtacak ve onları daha çok çalışmaya motive edecek. Babası bir sirk sanatçısı olan Bezos, daha 10 yaşındayken gerçek babasının kim olduğunu öğrenmiş. Üvey babasını öz babası olarak biliyormuş o zamana kadar. Yaz aylarında büyük bir çiftlikleri olan dedesinin yanına gider hayvanlarla ilgilenirmiş.  Bezos, entelektüel girişimlerinin kaynağının büyük babası olduğunu belirtiyor.