phone Model

İphone X’in Yükselişi Diğer İphone Modellerinin Fiyatını Düşürebilir!

ABD Merkezli Morgan Stanly analiz ve araştırma firmasının yaptığı araştırma sonuçlarına göre 27 Ekim’de ön siparişe açılan iPhone X’in iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a göre daha çok beğenilerek öne çıktığını gösteriyor.

Morgan Stanly 1

Bu gelişmenin beklenen bir durum olduğunu ifade eden Morgan Stanley, özellikle iPhone X’in çıkışının İphone 8 serisini etkilendiğini açıklıyor.

Katy Huberty Android tercihinin İphone X’in çıkışı ile birlikte azaldığını, bunun nedeninin ise Face ID, Animoji ve OLED ekran gibi faktörler olduğunu belirtiyor.
Huberty’nin açıklaması:“Elde edilen veriler iPhone X’un Çin’de iPhone 8 ve 8 Plus’a oranla daha fazla tutulduğunu gösteriyor… iPhone X’in, iPhone 8/8 Plus’a oranla daha fazla tercih edilmesine rağmen 2 yıldan fazla bir süredir iPhone kullananlardan da önemli bir talep geldiğine inanıyoruz.” şeklinde.

Morgan Stanly 2

Çin’de İpone Değiştirme Sıklığı Nedir?

iPhone X’in Apple’ın şimdiye kadar ki en iyi akıllı telefon modeli olarak görülüyor. Bu durum Çin’in akıllı telefon modeli olarak görülen en büyük pazar olması ve bir çok firmanın bu pazara yoğunlaşmasını sağlıyor. Çin’de yapılan anketlere bakıldığında ise İphone kullanıcılarının modellerinin 2 yıl geçtikten kısa bir süre sonra değiştirileceğinin de ortaya çıkması ile İphone X’in satış rakamlarının daha da yukarıya çıkmasına diğer modellerinin ise satış rakamları anlamında geride kalmasına neden olabilir.

Bu durumun yaşanması halinde Apple’ın diğer modellerine koymuş olduğu satış hedefini yakalaması için satış fiyatlarını geriye çekilmesine neden olabilir.