gobigo

iOS 14 ile Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Olan Gobi Gelecek!

Apple, iOS 14 sürümü ile kullanıcılarına yeni artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi’yi sunacak. Şimdi ise Gobi hakkında bazı bilgiler ortaya çıktı. Gobi yi kullanıcılar iOS 14 ile deneyimleyebilecekler. Gobi dairesel QR kodları da desteklemesi ile fark yaratacak. iOS 14 ile gelen başka bir dikkat çeken değişiklik ise “Beni Bul” uygulaması ayrıca bir dizi yeni komuta sahip olacak. 

22 Haziran’da düzenlenecek olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Apple’ın iOS 14’ü tanıtılması bekleniyor. Hali ile önden dedikoduları çıkan başlıklar oluyor. Bunlardan biri de yeni artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi hakkında bazı detaylar…Ortaya çıkan yeni bulgular 9to5Mac’in Benjamin Mayo tarafından geçtiğimiz Mart’ta bildirdirilmişti. Ancak Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştı.  Josh Constine tarafından yeni sürüm iOS 14’ün beta dosyalarında gerçekleştirilen incelemede Gobi hakkında daha fazla detay ortaya çıktı. Josh Constine’in yaptığı inceleme esnasında nokta matrisi yerine değişen boyutlarda renkli koniler kullanan gösterişli yeni bir QR kodu biçimi keşfettiğini ve dosyalardan birinin “Kozmik” olarak etiketlendirildiğini, farklı alfasayısal kodlara sahip 100 “etiket” bulunduğunu ortaya çıkardı.

Gobi Dairesel QR Kodları Okuyabilecek

gobi dairesel qr kodlari okuyabilecek

Constine, Gobi’nin geleneksel QR kodlarının yanı sıra yeni dairesel QR kodu tarayabileceğini belirtti.

Gobi’deki bu dosyalar, Apple’ın gizli yeni QR kodlar ve ürünleriyle çapraz pazarlamada yeni bir adım atacağını söylenebilir.

Gobi ile Dekorasyonda Kullanılabilir

artirilmis gerceklik gobi ile dekorasyonda kullanilabilir

Kodlar arasında  “Sbux_Preview” isimli gizemli bir fotoğraf bulan Constine, bulduğu fotoğrafın dekorasyon amaçlı kullanıma bir örnek olabileceğini belirtti. Görselde yer alan kulenin dekorasyon amaçlı olarak kullanım için bir ön izleme ya da test imkanı sunacak özelliğe işaret edebileceği belirtiliyor.

Constine, Gobi’nin kodları arasında bir özellik daha buldu. Buna göre Gobi konum verileri üzerinden Starbucks gibi yerlerden özel indirimler sunan bir kod bloğu olduğunu da açıkladı.

Constine’in Beni Bul uygulamasında bulduğu yeni sesler ise aradığınız cihazlara yaklaştıkça veya uzaklaştıkça çalacak gibi görünüyor.

Bu tahminlerin hepsinin gerçekliğini 22 Haziran’da WWDC’de göreceğiz.