Instagram girişimi

Instagram girişimi hakkında bilgi

2010 yılından beri piyasada bulunan Instagram girişimi özellikle Instagram kullanıcılarının sıkça merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Instagram, çıktığı döneme göre oldukça başarılı bir uygulama oldu ki bir anda popülerliğe kavuştu. Popülerliğe kavuşmasının ardından Facebook şirketinin de dikkatini çeken Instagram, günümüzde milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

Instagram girişimi hakkında detaylı bilgi

Instagram’ın kurulmadan önceki zamana gidelim. Instagram henüz kurulmadan önce Kevin Systrom ve Mike Krieger, daha önce hiç yapılmamış bir uygulama geliştirmek istiyordu. Bunun için bir sosyal medya platformu kurma kararı alan ikili, Burbn adında bir sosyal medya geliştirmeye karar veriyor. Bu uygulamanın amacı kullanıcıların haritada gittikleri yeri kayıt etmesi ve fotoğraf eklemesiydi.

Bu uygulamayı geliştirme kararı alan ekip sonradan Foursquare adında böyle bir uygulamanın yer aldığını gördü. Bundan dolayı uygulamanın adını Instagram olarak değiştiren firma, “Instant Camera” ve “Telegram” sözcüğünün birleşimi olan bu uygulamanın temellerini atmış oldu.

Instagram girişimi

Instagram uygulamasını geliştirmeye başlayan ekip ilk zamanlar harita ile birlikte fotoğrafların yerini gösteriyordu. Bu özellik Instagram’ın sonraki sürümlerinde kaldırıldı. Instagram’ın amacı, kullanıcıların fotoğraflı paylaşımlar yapmasıydı. Fotoğraf içerikli paylaşımların yer aldığı bu platformda birçok kullanıcı paylaşım yaparak platformun gelişmesini sağladı. Instagram’da yapılan ilk fotoğraf 16 Temmuz 2010 yılında Mike Krieger tarafından paylaşıldı.

Instagram 2012 yılına kadar küçük bir ekip ile gelişmeye ve büyümeye devam etti. Kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Instagram, Facebook’un da dikkatini çekmişti. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Instagram’ın geleceğinin olduğunu düşündü ve bu uygulamayı 2012 yılında 1 milyar $ karşılığında satın aldı.

Instagram 2012 yılından sonra daha da popülerleşmeye ve hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Platformda sonradan gelen özellikler arasında hikayeler özelliği yer alıyor. Snapchat’tan alınan bu özellik, 24 saatlik paylaşım sistemi sunuyor. Instagram’a yer alan IGTV özelliği ise 1 dakikadan uzun videoların paylaşılmasını sağlıyor. Son zamanlarda eklenen Reels özelliği ise TikTok uygulamasından alınmış bir özellik olup kısa videoların paylaşılmasına olanak tanıyor. Instagram, günümüzde milyarlarca kullanıcısı ile gelişmeye devam ediyor.