Hyundai ve Kia

Hyundai ve Kia modellerine yapay zekalı yardımcı geliyor

Hyundai ve Kia, 2019 model otomobillerinde yapay zeka teknolojisinden faydalanacağını duyurdu. Otomotiv devleri yeni modellerine, sürüş sırasında çeşitli işlemleri gerçekleştiren yapay zekalı yardımcı ekleyecek.

Yeni otomobil teknolojilerini deneme konusunda en hızlı üreticilerden olan Hyundai ve Kia, yapay zekalı yardımcıların yaklaşık bir sene sonra satışa sunulacak olan yeni modellerinde yer alacağını duyurdu. Güney Kore merkezli otomobil üreticileri, yapay zekanın geliştirilmesi için SoundHound ile birlikte anlaşma masasına oturdu. Geliştirilen yapay zekalı yardımcının ismi Intelligent Personal Agent.

Intelligent Personal Agent, SoundHound’a ait olan Houndify baz alınarak geliştiriliyor. Bu konuda deneyimli olan SoundHound, yapay zekalı yardımcının hava durumunu kontrol etme ve araç içerisindeki ışıkları açma gibi komutları rahatlıkla anlayabileceğini paylaştı. Şu an bazı modellerde yapay zekalı yardımcılar mevcut, ancak teknolojinin yetersizliğinden ötürü yardımcıların verimli olduğunu söylemek maalesef pek mümkün değil.

Hyundai ve Kia

Hyundai testlere başlayacak

Hyundai tarafından CES 2018 etkinliğinde sergilenecek olan Intelligent Personal Agent, 2019 model araçlardaki yerini almadan önce Güney Kore otoyollarında yaklaşık bir sene test edilecek. Houndify’ın başarısını göz önüne bulundurarak yapay zekalı yardımcının gayet marifetli olacağını söylemek abartılı olmazdı.