HUAWEI P40 Pro Zoom

HUAWEI P40 Pro da Profesyonel Zoom İçin Öneriler

Mobil fotoğrafçılık için en gözde konuların başında zoom özelliği geliyor. Zoom özelliği ile fotoğrafçılık konusunda yetenekleri bir üst boyuta taşımaya odaklanan  HUAWEI P40 Pro, mobil fotoğrafçılık konusunda bir referans noktası oluşturuyor. P40 Pro’nun zoom yeteneklerini anlatan fotoğraf sanatçısı Kristian Dowling’in açıklaması ile “P40 Pro’nun zoom özelliği konusunda doğal olarak şüpheciydim, ancak sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı” de bu konuda P40 Pro’nun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

P40 Pro, her koşulda profesyonel kalitede fotoğraflar yakalamaya imkan tanıyor.

P40 Pro’da yapılan geliştirmeler, HUAWEI’nin fotoğrafçılığa verdiği önemi gösteriyor. P40 Pro, aynı kategorideki diğer mobil cihazlarla karşılaştırıldığında, kaliteli 50x zoom oluşturabilmek teknoloji olarak ta yeni bir sınır oluşturuyor. Kamera tasarımında en büyük engellerden biri de cihazın boyutu olduğu düşünüldüğünde bir başarının yakalandığı gözle görülüyor. uzak mesefede ki stabilizasyon başarısı ise optik (OIS) ve AI stabilizasyonu (AIS) özellikleri ile de olağanüstü başarı sunuyor.

Zoom, akıllı telefonlar ile fotoğrafçılık konusunda yeni bir konsept oluşturabilir

Haberimport’da yer alan habere göre Zoom’u ilk kez kullananlar için bilinmesi gereken iki şey var: Yakınlaştırma, lensin odak uzunluğunu sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde değiştirmesidir. Bu, lens elemanlarını lens içindeki gruplar halinde hareket ettirerek yapılır. “Yakınlaştırma” terimi, odak uzunluğunu çekilen öznenin daha yakınına getirmek anlamına gelir ve orijinal odak konumundan daha ileri (daha geniş) gider. “X”, başlangıç odak uzunluğunun büyütülmesini ifade eder. Örneğin, lens 23 mm ve yakınlaştırılmış odak uzaklığı 46 mm ise, büyütme yani zoom, 2x olur.

Bilinmesi gereken ikinci nokta, sıkıştırmanın nasıl çalıştığıdır. Basitçe, “yakınlaştırdıkça”, görüntü içindeki sıkıştırmanın etkisi artar. Örneğin, bir şehir manzarasını uzaktan çekiyorsanız, ne kadar zoom yaparsanız görüntüye o kadar yaklaşırsınız, ancak aynı zamanda tüm ön plan ve arka plan öğeleri bir araya gelerek sıkıştırma oluşturur. “Yakınlaştırma” özelliği, yüz detayları daha “düzleştirilmiş” ve “3D” göründüğü için portreler için de mükemmeldir.

Doğru odaklanmanın önemi

“P40 Pro’nun birçok gelişmiş özelliği arasında zoom, fotoğrafçılık deneyimini belki de en çok geliştiren yeniliklerin başında geliyor. Ortaya çıkan görüntüler büyük sensör ve Leica objektifler sayesinde keskin detaylı. Ancak teknik detaylara takılırken bazen fotoğrafçılığın deneyim tarafını göz ardı edebiliyoruz. Yeni odak uzaklıklarına ulaşabilme kabiliyeti, bize objeleri, kişileri veya sahneleri daha önce olmadığı kadar uzaktan ve keskin detaylı olarak akıllı telefonumuz ile fotoğraflama imkanı sunuyor. Bu durum oturduğumuz yerden tembel bir şekilde fotoğraf çekebileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu daha çok, daha önce yapamadıklarımızı yapma seçeneğimiz olduğu için fotoğrafçılıktaki yaratıcılığımızı geliştiriyor.”

“Belirtmem gereken bir şey, uzun lensler kullanarak odaklanmanın ne kadar zor olabileceğidir. Zaten neredeyse imkansız olanı çekmek için bir periskop kamera oluşturmak yeterince karmaşık. Bu nedenle Huawei, periskop kameraya yardımcı olmak için dünyada ilk defa tüm piksellerde çift AF kullanan sistemi Full Pixel Octa PD’yi geliştirmiş. Bunun teknoloji sadece yakınlaştırma değil, aynı zamanda düşük ışıkta ve hızlı hareket eden nesnelerin fotoğraflanmasında da yararlı. Genel olarak, zoomu kullanırken odaklanma hızlarından çok etkilendim ve ördekler gibi hareketli nesnelerin yanı sıra sabit nesneler ile minimum odak titremesiyle hızlı ve doğru bir şekilde çalışabildim” diyor Kristian Dowling.

Zoom’da ustalaşın

a) 5x Optik

P40 Pro’nun optik zoom aralığı, maksimum f/3,4 diyafram açıklığı ile 125 mm eşdeğeri (35 mm format) odak uzunluğuna ulaşan 5x’e ulaşıyor. Bu yakınlaştırma aralığı herhangi bir amaç için kullanılabilir, ancak özellikle makro nesneler ve portre için kullanışlıdır.

Optik zoom kullanıldığında kalite kaybı yaşanmaz.

b) 10x Hibrit

Optik zoomu büyük sensörle birleştiren hibrit zoom, 240 mm’ye eşdeğer odak uzunluğuna ulaşıyor. Bu zoom değeri, büyük hayvanları, şehir manzarası, manzara ve tabiat ögeleri için kullanışlıdır. Hibrit zoom uygulanırken hafif bir kalite kaybı olur, ancak genel olarak görüntü mükemmel ve keskindir.

c) 50x Dijital

Bu, P30 Pro ve piyasadaki rakiplerine göre çok daha iyi netlikte görüntüler elde etmek için optik zoom ve büyük sensör kullanılır, görüntüyü de dijital olarak kırparak zoom aralığını daha da ileri götürür. Bu aralık, örneğin kuşlar gibi küçük hayvanları, uzak ayrıntılardaki görüntüyü yakınlaştırmak için mükemmeldir. Dijital bir zoom çeşidi olarak, genel görüntü netliği sağlanabilir ve elde edilen görüntü rahatlıkla kullanılabilir durumdadır. Optik ve AI sabitleme, 50x büyütmede bile görüntünün sabitlenmesini ve istenilen kadrajın oluşturulmasını çok kolaylaştırıyor.

Seçme özgürlüğü

Geçmişte, sadece istediğiniz çekimin çok uzak olması nedeniyle birçok özel anı yakalamayı kaçırmış olabilirsiniz. Artık bu fotoğrafları sadece zoom kullanarak çekmekle kalmaz, aynı zamanda çalışmalarınızda sıkıştırma oluşturmak için zoomun yüksek büyütme katsayısını kullanabilirsiniz. Sıkıştırma etkisi özellikle portre ve seyahat fotoğrafçılığı için yararlıdır, ancak aynı zamanda çok yakın çekimler, yiyecek çekimi ve nadir aile anılarını kesintisiz yakalamak gibi birçok günlük yaşam kullanımı da vardır. Fotoğrafçılıkta neredeyse sınırsız fırsatlar yaratan P40 Pro, profesyonel bir kameranın gücünü avucumuza getiriyor.