HTC nexus 1

Google, HTC’nin Telefon Bölümünü Satın Alabilir!

HTC’nin Android pazarında yer edinme sıkıntısından dolayı; pastadan pay alma konusunda sıkıntı yaşadığını, teknoloji sektörünü yakından takip edenler tarafından bilinen bir gerçek. HTC varlığını sürdürmek için herşeyden vazgeçmiş değil ve görünene göre mücadele etmeye devam ediyor.

Tayvanlı Commercial Times aracılığı ile ortaya çıkan Digitimes raporlarına göre HTC’nin “Google ile akıllı telefon bölümünün satılması noktasında müzakerelerin son aşamasına gelindiğini” açıkladı.

HTC tarafından yapılacak olan bu satışın tamamen planlamış olup olmadığı yada sadece “stratejik bir ortak” almak isteyip istemediği konusu belli değil.
HTC‘nin VR bölümü Vive ile iyi gittiği biliniyor. Bu yüzden akıllı telefon bölümü ile ilgili çıkan bu bilgi ile satış işleminin mantıklı olacağı düşünülebilir.

Google Daha önce Motorola’da yapmış olduğu gibi bir hareket de yapabilir. Google yaklaşık iki yıl kadar Motorola’nın telefon şirketinin sahibiydi. Bu süre içinde Moto X serisinde yaşanan sıkıntıları gidererdi ve şirketi Lenovo’ya sattı.

Bir yandan da Google o dönemlerde kendi telefonlarını satma işinde değildi. Şimdi ise bu tip bir satınalma mantıklı olarak düşünülebilir. Dolayısı ile HTC‘nin akıllı telefonu işini almak, yeni Pixel telefonları hazırlanması sürecini de düzene sokabilir ve aynı zamanda Google’a yaşanan rekabette biraz daha fazla bir avantaj sağlayabilir