google assistant eksi androidlere gelebilir 1

Google Assistant eski Android’leri unutmadı

Google’ın en dikkat çeken özelliklerinden biri yapay zeka, eski model Android’lere yardımcı oluyor. İşte Google’ın yapay zekası ve detayları!

 

Google Assistant’ı Pixel cihazlarından sonra gelmesi beklenen yeni nesil bütün Android cihazlarda olacağı oldukça kararlı duruyor. Ancak eski model Android kullanıcıları yapay zekasız mı kalacak? İşte Google bu soruya bir cevab vermiş ancak farkında olmadan vermiş gibi duruyor.

 

Google, yürütmüş olduğu alpha Android araştırma uygulaması sırasında, test görevlilerince istemeden bile olsa Pixel dışındaki cihazlar üzerinde Assistant desteğinin sağlandığı öğrenildi. Testte yer alan bütün kullanıcılar Asisstant’ı açma ne yazıkki başaramadı. Fakat Nexus 6P’den Alcatel’in Idol 4S’sine kadar bütün cihazlarda yapay zeka başarıyla çalıştı ve oldukça dikkat çekti.
Tüm bunların yanı sıra Alpha daha önceki araştırma konularınında yer aldığı, son konular sekmesine online ödeme desteği ve veri tasarrufu gibi bazı seçenekler ekledi.

 

Şuan için sürümün henüz daha Alpha olduğunu belirtirken, uygulamanın resmi bir şekilde yayınlanmasının ise çok uzun bir zaman sonra olacağı düşünülüyor. Ancak gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu sürümün yayınlanması aylar sürebilir. Google’ın Assistant2ı diğer cihazlar ile uyumluluk desteği getirmesi bile şuan için kullanıcıları sevindirmeye yetmiş gibi duruyor.

 

Bakalım Google yapay zeka konusundaki bu kararlılığı daha fazla geliştirerek yeni modüller üzerinde getirirken, eski cihazlarını da düşünecek mi? Şimdilik belli değil. Ancak bir nokta var eski cihazlara ayırmış olduğu vakti yeni cihazlarda daha önemli yenilikler için kullanabilir.