GitHub Dünya’nın En Büyük DDoS Saldırısı ile Karşı Karşıya Kaldı!

Web tabanlı depolama servisi olan ve yazılım gerliştirme projeleri için kullanılan GitHub, dünyanın en büyük DDoS yani Dağıtık Hizmet Engelleme saldırılarından biri ile karşı karşıya kaldı. Hacker’ların en sık kullandığı saldırı biçimi olarak bilinen DDoS ne için kullanıldı? Detaylarda yer alıyor.

DDoS saldırıları sonucunda sitenin erişimini bulunduğu sunucuların ele geçirilmesi ve erişimin engellenmesi olarak ifade edilebilir. Bu yöntem siteye çok fazla trafik gönderilmesi üzerine sitenin çökmesi ve erişilememesine neden oluyor. GitHub’da bu yöntem ile saniyede 1.35 terabitlik veri akışına mağruz kaldı ve siteye 10 dakika boyunca erişilemedi.

28 Şubat’dan beri saldırı altında olan GitHub, Akamai Prolexic’ten destek alarak, siteyi geri almayı başardı. saldırıda botnet yer alamaması, amplifikasyon yönetimi ile ilerlenmesi GitHub hizmetinin birkaç dakika kesintiye uğraması ile sonuçlandı.

Bu saldırıdan GitHub’ın çok fazla zarar görmeden çıkması ise sevindirici bir durum oldu. Bu olaydan çıkarılan bir diğer başlık ise ağ altyapı sağlayıcılarının hacker’ların bir adım önünde olacak şekilde organize olmaları ve hazırlıklarını gelebilecek tehditlerden daha fazlasını absorve edecek şekilde  düzenlemeleri gerektiği oldu.