Kara delik

Galaksimizin merkezinde binlerce kara delik olabilir!

Samanyolu Galaksisi’nin merkezini inceleyen bilim insanları, devasa boyutlu kara deliğin yanı sıra binlerce küçük boyutlu kara deliğin galaksi merkezinde bulunma ihtimalinden bahsetti.

Gezegenimize benzer şekilde kendine has özelliklere sahip olan Samanyolu Galaksisi, bilim insanlarının yeni araştırmasına göre merkezinde binlerce kara delik barındırıyor. Galaksimizin merkezinde bir süper kütleli kara deliğin, Sagittarius A*’ın bulunduğu biliniyordu. Ancak Columbia Üniversitesi’nden Charles Hailey ve ekibi tarafından yapılan bir araştırma, galaksi merkezinde süper kütleli kara deliğe kıyasla daha küçük olan birçok kara deliğin yer aldığını ortaya koydu.

Kara delik

Elde edilen sinyallerle yıldız boyutlarında 12 adet kara deliğin varlığını doğrulayan bilim insanları, bu kozmik gök cisimlerinin yörüngesinde Güneş boyutlarında yıldızların bulunduğunu da fark etti. Bu verileri inceleyen ekip, yıldız boyutlarındaki kara deliklerin bulunduğu bölgede 300 ile 500 adet daha sönük kara deliğin bulunduğunu ve bu gök cisimlerine de yıldızlar tarafından eşlik edildiğini tahmin ediyor. Bilim insanları, bilinen kara deliklerin yalnızca %5’inin yörüngesinde bir yıldızın bulunduğunu göz önünde bulundurarak aynı bölgede, yani galaksi merkezinde 10.000 adet kara deliğin bulunabileceğinden söz etti.

Işığı soğurabilme özelliklerinden ötürü kara deliklerin gözlemlenerek bulunabilmesi son derece zor. Bu gibi kozmik gök cisimleri genellikle etrafındaki yıldızları etkileme şekilleriyle fark edilebiliyor.