Epic Games'in girişim tarihi

Epic Games’in girişim tarihi

Epic Games’in başarılı girişim tarihi nasıl ilerliyor? Epic Games kullanıcılarının en çok merak ettiği soruları bu konuda cevaplıyoruz.

Epic Games, Epic Games Store ve Fortnite oyunları ile bilinse de bunun yanı sıra Unreal Engine oyun motorunun da sahibi. Dünya genelinde popüler olan bazı oyunlar Unreal Engine ile geliştirildi. Bu gibi oyunların başarılı olmasının bir sebebi de Epic Games’in geliştirdiği başarılı oyun motoru oluyor. Firma hakkında bilinmesi gereken pek çok detay var.

Epic Games’in başarılı girişim tarihi

Öncelikle firmanın genel özelliklerinden bahsedelim. Epic Games, günümüzde %50 oranında Tim Sweeney, %40 oranında Tencent firmasına ait. 2019 yılı verilerine göre 1.000’in üzerinde çalışana ev sahipliği yapan Epic Games,yalnızca geliştirdiği oyunlarla değil oyun motoru ile de biliniyor. Zaten firmanın geliştirdiği çok fazla oyun bulunmuyor. Firma günümüzde Fortnite oyununa ağırlık verse de bunun yanı sıra oyun mağazası ve oyun motoru geliştirmeye odaklanmış durumda.

Epic Games'in girişim tarihi

1991 yılında kurulan Epic Games’in ilk adı Potomac Computer Systems idi. O yıllarda projelerine başlayan firma sonraları adını Epic MegaGames olarak güncelledi. Bu dönemde geliştirdiği birçok oyun ile piyasaya çıkan şirket, kısa sürede popüler bir oyun yapım firması haline geldi.

Epic Games 90’lı yıllarda kendini geliştirmeye devam ederken bir taraftan da başka oyun yapım firmalarının da oyunlarını satarak büyümesine devam etti. Firma bu zamanlarda bir kez daha ad güncellemesi yaparak artık Epic Classic olarak tanınmaya başlanır. 90’lı yılların sonuna doğru Unreal Engine adlı bir oyun motoru ile piyasaya çıkan firma, Unreal adlı oyun ile de motorun kabiliyetlerini göstermişti. Bu yıllarda tekrardan ad güncellemesi ile değişikliğe giden firma yeni adını Epic Games olarak açıkladı.

2000’li yıllarda oyun motoruna ağırlık veren firma zaman zaman oyun motorunun gücünü göstermek ve oyun yapımlarına devam etmek için kendi oyunlarını da geliştiriyordu. İlerleyen zamanlara kadar oyun motoru ve oyunlara ağırlık veren firma 2018 yılında kurduğu oyun mağazası Epic Games Store ile artık oyun satışı işine girmişti.