Dünyanın İkinci En Zengin İnsanı Elon Musk

Dünyanın İkinci En Zengin İnsanı Elon Musk Oldu

SpaceX ve Tesla gibi büyük yatırımların CEO’su Elon Musk, dünyadaki en zengin ikinci insan oldu. En zenginler listesinin zirvesinde tahmin edilebileceği gibi Jeff Bezos bulunuyor.

Tesla hisseleri yaklaşık 7,2 milyar dolar değer artışı yaşadı. Bu artışla beraber Elon Musk’un toplam serveti 128 milyar dolar değerini aştı. Bloomberg’in servet indeksine göre Amazon’un sahibi Jeff Bezos en zengin insan konumunda. İkinci sırayı alan Musk ise Bill Gates’i geçerek bu sıraya yükseldi.

S&P 500 endeksi, en değerli 500 Amerikan şirketini içine alan bir listeyi içeriyor. Musk’ın en zenginler listesinde 2. Sıraya yükselmesinde, Tesla hisselerinin S&P 500 endeksine dahil edilmesinin önemi büyük. Bu haberin ardından Tesla hisselerine olan rağbet daha da yükseldi. Tesla’nın şu anki değeri 500 milyar doların üstünde. Elon Musk, Tesla şirketinin yüzde 20’lik hissesini elinde bulunduruyor.

Tesla’dan Daha Değerli Bir Otomotiv Şirketi Yok

Elektrikli otomobil üretimiyle otomotiv sektöründe bir devrime imza atan Tesla, rekabet içinde bulunduğu General Motors, Wolkswagen, Totoyo gibi otomotiv devlerini değer olarak geride bıraktı. Üstelik Tesla’nın ürettiği araç sayısı rakiplerinin fazlasıyla gerisinde. Buna rağmen Tesla’nın şirket değeri günden güne artış göstermeye devam ediyor.

Dünyanın İkinci En Zengin İnsanı Elon Musk

Musk’ın yeni hedefinde Avrupa pazarı bulunuyor. Avrupa’nın taleplerini iyi analiz edilerek, Avrupalı bir araç tipinin nasıl olması gerektiğine karar verilmiş. Amerika’daki araç tercihleri daha çok “büyük” arabaları öne çıkarıyor. Avrupa’da ise küçük arabalara olan ilgi biraz daha fazla. Elon Musk’ın Avrupa açılımı şimdiden piyasaları hareketlendirdi.

Koronavirüse Rağmen Tesla’nın Değeri Artmaya Devam Ediyor

Bütün Dünyayı hem sosyal hem de ekonomik olarak etkisi altına alan Koronavirüs salgını, pek çok ekonominin zarar görmesine neden oldu. Ancak Tesla’nın pandemi süresince iyi bir iş çıkardığı görülüyor. Pandemiye rağmen Tesla araçlara olan ilgi azalmazken, şirket son beş çeyrektir kâr ediyor.

Bill Gates Artık “En Zengin” Değil

Microsoft’un kurucusu Bill Gates uzun bir süre boyunca en zengin insanlar arasında ilk sırada yer almaktaydı. 2017 senesinde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Bill Gates’i zirveden indirerek ilk sıraya yerleşmişti. Şimdi ise Elon Musk’ın atağıyla Bill Gates bir adım daha gerilemek durumunda kaldı.