Drone İle Teslimat

Drone İle Teslimat

Drone hayatımıza girdiği andan beri pek çok şeyi değiştirmiş durumdadır. İnsansız hava araçları olarak da adlandırılan dronlar pek çok sektöre ev sahipliği yapmış durumdadır. Gerek fotoğrafçılık gerek askeri gibi birçok alana hizmet veren dronlar kargo sektörüne de girmiş bir durumdadır. Koronavirüs pandeminin yanına temassız teslimat gibi çok fazla olayı da yanında getirmiş durumdadır. Gündeme sadece teslimat süreçlerini gözden geçirmek yetmedi aynı zamanda drone ile teslimat gibi yeni girişimlerin, yöntemlerinde önünü açmış duruma gelmiştir. Pek çok girişim drone ile teslimat konusunun üstüne yoğunlaşmış durumdadır. Henüz tam olarak uluslararası yasal prosedürler tam olarak buna izin vermek gibi bir niyeti olmasa da yakın bir gelecekte artık işletmeler teslimatlarını drone üzerinden yapılacağı ön görülüyor. Peki herkesin aklına drone ile teslimat nasıl yapılır gibi sorular geldiğini tahmin ediyoruz bu yüzden hep birlikte gelin inceleyelim.

Drone İle Teslimat

Drone İle Teslimat Nasıl Olacak?

Drone ile teslimat konusunda oldukça uzman olan, Fransız Thales and Skyports grubu, İskoçya’ın Argyll ve Bute bölgesinde, Health and Social Care Partnership (HSCP) işletmesinin desteğiyle korona virüs test kitleri ve kişisel koruyucu ekipmanlar gibi önemli ya da acil tıbbi ekipmanların uzak ve izole edilmiş alanlara drone ile teslimatının yapılabileceğini ispatlamak için ufak çaplı bir takım girişimde bulundu. Bu çerçevede Lorn ve Islands Hastanesi sahasında, 16 km’lik uzaklıkta iki gidiş-dönüş uçuşu denemeleri planlandı. Bu yenilikçi hava teslimat hizmeti, tek yönlü 6 saate kadar nakliye süresi sağlıyor. Sipariş veya talep üzerine drone ile teslimat yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor. Bu durum, nakliye süresi ve teslimat maliyetlerinde önemli bir avantaj manasına geliyor. En önemlisi de sağlık çalışanları, teslimat ve ulaşım personeli gibi kritik görevler yapan çalışanların sağlığını pandemiden korumaktadır.

Drone İle Temassız Teslimat Sürdürülebilir Projemi?

Drone ile teslimat konusu açılınca akıllara bu soru gelmektedir. Amerikanın Virginia eyaletinde ufak çaplı drone ile teslimatlar yapılmaya başlanmış durumdadır. Drone konusunda şirketler bu gelişmeye prozitif baktığını açıklasa da pandemi devam ettiği sürece dronların kullanımının artacağı gözler önündedir.