pokemon1 1

Çin’e Göre Pokemon GO Oyunu Askeri bir Tehdit

Bilindiği üzere Pokemon GO dünya genelinde büyük bir fenomen olmuş durumda. Pokemon GO oyununu sevenler olduğu kadar bundan rahatsız olanlar da bulunuyor. İşin içine devletler de girince problem küreselleşiyor. Oyundan rahatsız olduğunu öne süren ülkelerden birisi de Çin Halk Cumhuriyeti!

 

Pokemon GO

 

Çin, günümüzde en hızlı büyüyen ülkelerin başında geliyor. Askeri, sanayi ve özellikle son yıllarda sürdürdüğü istikrarlı kalkınma hızı ile şuan dünyanın süper güçlerinden birisi olmuş durumda. Ancak süper güç olmak, bir ülkenin paranoyak olmayacağı anlamına da gelmiyor.

 

Pokemon GO oyunu kötü amaçlar için kullanılıp, oyun yüzünden Çin askeri üslerinin gizli bölümlerinin görüntü edilebileceği düşünülüyor.

 

Çin yetkililerine göre “Nadir bir Pokemon’un bulunduğu bölgeye kimse uğramıyor veya o yaratığın peşine düşmüyorsa, o bölge kesinlikle gizli bir bölge veya askeri üs olarak harita üzerinde mimlenebilir.” Askeri yetkililere ve danışmanlara göre, bu durum “Çin askeri ve stratejik noktalarının kolayca ve hızla harita üzerinde basit bir oyun vasıtasıyla saptanması anlamına gelebilir.