tiangong-1

Çin Uzay İstasyonu Dünyaya Düşecek

Çin hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada Çin’e ait Tiangong-1 isimli uzay istasyonunun dünyaya düşeceği bildirildi.

Pekin yönetimi tarafından 2011 yılında uzaya gönderilen istasyon bilim adamlarının hakimiyeti yitirmesinin ardından dünyaya doğru düşüşe geçtiği bildirildi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda istasyonun tam olarak nereye düşeceği belli olmadığı açıklanırken bu belirsizlik bazı kesimlerde endişeye yer açtı.

8,5 ton ağırlığında Gök Saray-1 (Tiangong-1) iplerini koparmış bir şekilde dünyaya doğru düşmeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada istasyonun 1 ay gibi bir sürede dünyaya ulaşması bekleniyor.

Tiangong-1 Çin’in dünya süper gücüne dönüşmesinde etkin bir proje olarak görülüyordu. 2012 yılında ülkenin ilk bayan astronotu Liu Yang’ın ulaştığı istasyon geçen sürede birçok görevde aktif rol almıştı. Pekin yönetimi geçen yıl uzay istasyonunun kontrolünü yitirdiklerini bildirmiştiler.

Gittikçe Hızlanıyor

Çin Uzay Ajansı BM’ye verdiği bilgilerde istasyonun Ekim 2017 ve Nisan 2018 gibi zaman aralıklarında düşmesi bekleniyor.

Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre istasyon atmosferden geçerken istikrarlı bir şekilde parçalanmaya devam ediyor. Ayrıca uzmanların yaptığı açıklamalara göre 300 km hıza sahip 100 kg büyüklüğünde parçaların dünyaya çarpabileceği uyarısında bulunuldu.