Çin Donanması railgun

Çin Donanması elektromanyetik silah denemeleri yapıyor

Çin Donanması’na ait olan yeni bir fotoğrafın internette paylaşılmasıyla birlikte ülkenin yeni bir silah üzerinde çalıştığıyla ilgili teoriler ortaya atıldı. Elektromanyetizmayı kullanarak mermilerini son derece yüksek hızlarda fırlatan bu silah, gelecekteki savaşlarda kullanılabilir.

İnternette Çin’in yeni bir silah üzerinde çalıştığını gösteren fotoğraflar paylaşıldı. Yüksek güverteli bir savaş gemisi üzerinde yer alan silah, ismini paylaşmayan bir analistin yorumuna göre “railgun” (elektromanyetik top) olarak isimlendiriliyor.

Çin Donanması railgun

Railgun, elektromanyetizma gücünü kullanarak mermilerini yüksek hızda, uzak mesafelere ateşleyebilen silaha verilen isim. ABD donanmasının test videolarını yayımlamasıyla geçtiğimiz aylarda gündeme gelen bu yüksek teknolojili silah, yarım milyar doların harcanmasının ardından ordu tarafından kullanışsız bulunmuştu. Elektromanyetizmayı kullanmasından ötürü yüksek miktarda elektriğe ihtiyaç duyan silah o kadar fazla elektrik tüketiyor ki, bu elektrik enerjisini yalnızca silaha özel olarak donatılan ve ABD Donanması’na ait olan bir gemi üretebiliyor. Paylaşılan bilgilere göre Çin’de çekilen fotoğrafta yüksek güverteli geminin yer almasının nedeni, silahın kullandığı elektrik üretim ve iletim donanımlarıyla suyun temasını olabildiğince engellemek.

Patlayıcı yerine saf demir mermiler tercih ediliyor

Railgun’ın çok yüksek miktarda elektrik tükettiği bir gerçek ancak bu silahın mermileri oldukça ucuza üretilebiliyor. Saatte 7250 km hızla mermi gönderebilen silah, saf demirden oluşan mermilerle birlikte büyük gemilerin zırhlarını delmek için kullanılabilir. Sadece saf demirden oluşan mermilerin üretilmesi de teknolojiye ve hassas üretime ihtiyaç duyan patlayıcılardan çok daha ucuz.

Paylaşılan fotoğrafın nerede çekildiği veya fotoğrafta görünenin gerçekten railgun olup olmadığı bilinmiyor. Bazı uzmanlar, Çin’in de bir süredir bu teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ve ABD Donanması gibi yakın bir tarihte teknolojinin kullanışsız olduğunu göreceklerini iddia ediyor.