BMW X5

BMW’nin yumuşak kapı kapatma sistemi bir sürücünün parmağını kopardı!

BMW X5 sahibi Godwin Boateng, otomobilinin yumuşak kapı kapatma sisteminin başparmağını koparttığını söyleyerek BMW’yi dava etti. Detaylar haberimizde.

BMW’nin en lüks otomobillerinde bulunan yumuşak kapı kapatma sistemi bir X5 sahibinin başparmağını kopardı. Godwin Boateng isimli otomobil sahibi, paylaştığı bilgilere göre arkadaşlarıyla buluşmaya gittiği sırada otomobilinin kapısını kapatırken elini kapıya sıkıştırdı. Bu sırada devreye giren yumuşak kapı kapatma sistemi, sürücünün sıkışan parmağını kopartabilecek güçte kuvvet uyguladı. Sürücü kopan parmağının yeniden dikilmesi amacıyla hemen hastaneye gitmeyi başarmış, ancak parmağın kopuş şeklini inceleyen doktorlar dokuların fazla zarar görmüş olmasından dolayı parmağın yeniden dikilemeyeceğinde karar kılmış.

https://youtu.be/exyb7tCsGqc

BMW, sistemde elektrikli motor kullanıyor

Otomobil üreticisi, kapıyı kapatmak adına geliştirilen bu sistemde elektrikli motor kullanmayı tercih etmiş. Kapının kapanmak üzere olduğunu algılayan sensörler, elektrikli motorları harekete geçiriyor ve kapının sağlam bir şekilde kapanmasını sağlıyor.

Davacı, sensörlerin yaklaşık 30 cm açıklığı bulunan kapıyı hızlı ve son derece güçlü bir şekilde kapattığını paylaştı. İddiaya göre bazı sistemlerde hatalı sensörler kullanılmış olmasından dolayı elektrikli motorlar gerekenden çok daha fazla güç uygulayabiliyor ve bu durumdan haberi olan BMW kullanıcılarını uyarmak için hiçbir şey yapmadı.