blackberry guzel gunler geciren nokia ya patent ihlali iddiasiyla dava acti 1487230454 1

BlackBerry, Nokia’ya Patent Davası Açtı

BlackBerry, Nokia’yı baz istasyonlarında, Liquid Radio yazılımında ve radyo ağ kontrol cihazlarında kendilerine özel olan patentleri lisansız bir şekilde kullandığı sebebiyle dava etti.

 
Üst üste gündeme düştüğü ve kısa süre sonra tanıtacağı yeni akıllı telefonlarıyla bu yıla damgasını vuracak şirketlerden biri Nokia’da moreller tavan yapmış durumda. Ta ki BlackBerry’nin şirket hakkında açmış olduğu patent davasını görebiliriz.

 
İddialara göre BlackBerry, Nokia’yı kendilerine özel bir çok yazılımı lisanssız bir şekilde kullanma gerekçesiyle dava etti. Şirket, Flexi Multiradio baz istasyonlarında, Liquid Radio yazılımında ve radyo ağ kontrol cihazlarında kendilerine özel olan bir çok patenti Nokia’nın izin almadan kullandığını iddia ederek dava açtı.

 
Şimdi BlackBerry dava karşısında agresif duruş sergilerse, olayın çok uzun bir zaman mahkeme salonuna gidiş gelişiyle sonuçlanacak. Ancak mahkemeye taşınmadan önce iki markanında aralarında bir anlaşma sağlayarak bir sonuca varırlarsa eğer en sağlıklı çözüm olacaktır. Şuan için bu durum üzerine resmi bir açıklama gelmiş değil.

 
BlackBerry, Liquid Radio yazılımına dair patentleri 2011 yılında 4.5 milyar dolarlık bir ücret karşılında satın almıştı. Şimdi ise Nokia’nın bu durum karşısında nasıl bir yol izleyeceği ve ne gibi bir cevap vereceği ise henüz bilinmiyor. Bakalım Nokia durum karşısında açılan davayı reddetmeyi seçip kendini savunacak mı? Yada bu durum karşısında sessiz bir bekleyiş içerisinde mahkemeye çıkıp verilecek maddi zararı karşılayacak mı? Şuan için hiç bir bilgi gelmiş değil.