Bill Gates'in MS-DOS macerası

Bill Gates’in MS-DOS macerası

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in MS-DOS macerası nasıl oldu hiç merak ettiniz mi? Aslında ilginç bir başlangıcı yer alıyor.

MS-DOS, Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows işletim sisteminin temelini oluşturan bir işletim sistemi. Henüz 1970’li yıllarda işletim sistemi denilince akla bugünkü modern tasarımda sistemler gelmiyordu. Daha çok komut tabanlı işletim sistemleri yer alıyordu. Yani yazıların yazıldığı basit ekranlar bulunuyordu. Sonraları grafiksel tasarımlı işletim sistemleri ortaya çıkmaya başladı. Peki MS-DOS nasıl ortaya çıktı? İlginç bir hikayesi bulunuyor.

Bill Gates’in MS-DOS macerası

Bill Gates, 1975 yılında okuduğu üniversiteyi bırakınca kendi şirketini garajda kurmaya karar verdi. Firmasını kuran Gates, o zamanlar henüz basit yazılımlar geliştiriyor ve bunu yayınlıyordu. IBM ise Microsoft, Intel ve AMD’ye göre daha büyük bir firmaydı. Teknoloji alanında o zamanın IBM firması günümüzün Amazon firması kadar büyük bir firma sayılıyordu.

Bill Gates'in MS-DOS macerası

IBM henüz o yıllarda kişisel bilgisayar kavramını ortaya attığında birçok kullanıcı için bu durum ilginç gelmişti. Çünkü o yıllarda henüz bilgisayarların ofislerde ve mühendisler tarafından kullanılabileceği düşünülüyordu. IBM bu algıyı kırmak için yeni kişisel bilgisayar modeli çalışmasına başladı. Kendi donanımı için bir işletim sistemi arayan IBM, Bill Gates ile anlaşma kararı aldı.

Bill Gates, bu kadar ciddi bir işe bir anda atlayınca ve IBM Microsoft firmasından kısa sürede ciddi bir iş bekleyince hemen bir kriz yönetimi yapan Gates, farklı bir yazılım alma ve bu yazılımı güncelleme kararı aldı. Gates hemen daha önce yazılan bir işletim sistemi buldu ve o yazılımın haklarını satın aldı. Yazılımı düzenleyen Gates, adını MS-DOS olarak belirledi.

DOS tabanlı bir işletim sistemi geliştiren Microsoft, sonucu IBM ile paylaştı. MS-DOS işletim sistemini beğenene IBM, kendi cihazlarında bu işletim sistemini kullanmaya başladı. MS-DOS sonrasında firma Windows işletim sistemi geliştirerek çıtayı daha da büyüttü ve günümüze kadar geldi. Günümüzde Windows 10 ile gelişen firma, bu alanda büyümeye devam ediyor.