apple 2

Apple’dan kablosuz şarj için büyük adım

Rakip markalara göre trend konusunda gep geriden gelen Apple, kablosuz şarj için bir hamle yaptı. İşte tüm detaylar.

Genel olarak bazı teknolojileri atlayamasıyla bilinen Apple, kablosuz şarj teknolojisini çok fazla ihmal etmiş ve artık bu ihmale bir son vermek adına bir hamle yaptı. “Kablosuz Gün Konsorsiyumu” (Wireless Power Corsortium) üye listesinde adı görülen Apple, gelecek ürünleri için bir mesaj vermeyide ihmal etmedi.

 

Uzun zamandır rakip markaların kullanmış olduğu Qi standardında kablosuz şarj teknolojisinin Apple tarafınca da kullanılmasında şuan için tüm engeller kalkmış durumda. “Qi” olarak isimlendirilen yeni akıllı telefonların kablosuz şarj standartlarını belirleyen Wireless Power Consortium’una bir yeni üyede Apple oldu.

 

Son zamanlarda iPhone 8 modellerinde kablosuz şarj teknolojisi olacağı hakkında iddialar veya söylentiler bitmek bilmiyordu. Şimdi ise elimizde somut bir sonuç var. Fakat bu konsorsiyuma üye olmanın, mecburi kablosuz şarj getireceği anlamına gelmiyor.

 

aircharge 3

IHS Technology tarafınca yapılmış olan tüketici anketlerinden sonra Apple’ın bu noktada etkilenmiş olduğu iddia ediliyor. Sonuçlara göre tüketicilerin yüzde 90’ından fazlası gelecek modelde kablosuz şarj teknolojisini istiyor. Apple bu veriden yola çıkarak kablosuz şarj üzerindeki çalışmalarını arttırmış olabilir.

 

Bu bakımdan Apple, kablosuz şarj standını çok daha özgür bir şekilde üretebilir ve markanın gelecek iPhone modelinde kablosuz şarj özelliğini tüketicilerine sunması görülebilir. Bakalım Apple bu konuda çalışmalarını arttırarak yeni model iPhone’da kablosuz şarjı sunacak mı? Merak konusu.