Apple, macOS Big Sur
Apple, macOS Big Sur

Apple, macOS Big Sur’u Tanıttı

Apple, düzenlediği lansmanda yeni bilgisayar yonga seti M1 ile birlikte bu işlemciye sahip olacak ilk MacBook modellerini de görücüye çıkardı. Fakatfirmanın tanıttığı bir diğer yeni ürünü de macOS’un yeni sürümü ‘Big Sur’ oldu. MacOS Big Sur’unön plana çıkan en büyük özelliği M1 yonga setiyle optimize edilerek geliştirilmiş olması.

Apple, M1 yonga setinin gücünü en üst düzeydegöstermek için kendi işletim sistemini de tekrar gözden geçirdi. Apple, bu sayede MacBook’ların performansını da çıkabilecek en üst seviyeye çıkarmış durumda.

macOS Big Sur Özellikleri Neler?

M1 yonga setine sahip olan yeni MacBook modelleri, macOS Big Sur ile birlikte LogicPro‘da 3 kat daha fazla enstrüman ve efekt eklentisinin çalışmasına imkân tanıyacak. Ayrıca Final Cut Pro 6 kata kadar daha hızlı ve stabil çalışacak. macOS Big Sur ile birlikte kullanıcılar güvenlik konusunda da yeni özellikler kazanacaklar. Kullanıcılar, donanım onaylı güvenli başlatma, otomatik yüksek güvenlikli şifreleme ve macOS yürütme korumalarına sahip olacaklar. Şimdiyse kullanıcıların en merak ettiği özelliklere geliyoruz.

Apple, macOS Big Sur'u Tanıttı
Apple, macOS Big Sur’u Tanıttı

Apple’ın M1 yonga seti destekli yeni MacBook’larını alanlar Intel tabanlı uygulamaları çalıştırırken herhangi bir sorun yaşamayacaklar. Üstelik Apple’ın Rosetta 2 uygulaması bu uygulamaların problemsiz bir şekilde iki platformda da stabil çalışmasını sağlayacak. Apple’ın açıklamalarına göre bazı uygulamalar Rosetta sayesinde daha iyi bile çalışabilecek.

Yeni macOS Big Sur işletim sisteminin Apple kullanıcılarına sunacağı belki de en büyük yenilik de tüm iOS uygulamalarının doğrudan Mac üzerinde çalıştırılabilir olması. Bu, yine şirketin kendi M1 yonga seti ile mümkün olacak. iOS’a yüklenebilen her mobil uygulama artık Mac’e de yüklenebilir olacak. macOS Big Sur, bu perşembe günü dağıtılmayabaşlanacak.

Apple M1 işlemcili MacBook Air Fiyatları

  • 8 çekirdekli CPU’ya sahip Apple M1 işlemcili, 256 GB depolama kapasiteli model 999 TLfiyat etiketine,
  • 8 çekirdekli CPU’ya sahip Apple M1 işlemcili, 512 GB depolama kapasiteli model ise 699 TLfiyat etiketine sahip. MacBook Air, 13 ve 16 inçlik modelleriyle 17 Kasım’dan itibaren ülkemizde satışa sunulacak.