apple car desteği

Apple Car İçin Geri Sayım Başladı

Daha çok akıllı telefon serileriyle öne çıkan teknoloji devi Apple’ın farklı alanlara açılmak istediği hemen her dönemde gündeme geliyor. Bu alanlardan biri olarak gösterilen otomotiv sektörü için ise sonunda Apple adımını attı. Apple Car geliyor.

Otonom sistemlerle çalışan sürücüsüz otomobil teknolojileri giderek yaygınlaşmaya başladı. Çok fazla trafikte göremiyor olsak da sürücüsüz otomobiller doğrudan kullanılamıyor olsa da şerit asistanlarında sürücü destekli otomatik sürüş modları gibi modlarla beraber bu alanda öne çıkan çalışmalar görmeye başladık. Özellikle Tesla tarafından yapılan deneyler ve Model S serileri otonom araç sistemleri içerisinde nasıl bir çalışma süreci olduğunu göstermekte.

Tesla araçlarında bile elde edilemeyen tamamen sürücüsüz sürüş konusunda ise birçok teknoloji devi yeni atılımlar yapmaya başladı. Bu dev markalardan birisi de Apple. iPhone 7 serisi ile geçtiğimiz seneyi tam da istediği gibi kapatan Apple’ın şimdilerde ise Apple Car sistemleri üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan detaylara göre Apple Car için özel izinler bile alınmış durumda.

Apple Car Henüz Doğrulama Almadı

Şu an için Apple’ın konu hakkında hiçbir açıklaması bulunmuyor. İlk aşamadan bu yana sürekli olarak gelen soruları yanıtsız bırakan ve resmi bir Apple Car açıklaması yapmayan teknoloji devi son gelen iddialardan sonrada bu geleneği bozmuş değil. Fakat son gelen iddialardan sonra bu kez Apple’ın resmi bir adım attığı da ortaya çıktı. Markanın attığı adım ise sürücüsüz araç denemeleri için izin almak oldu.

apple car

Daha öncede bu konuda iddialar gündeme gelmişti fakat ilk kez daha net bir şekilde Apple’ın Apple Car için Kaliforniya’da izin aldığı ortaya çıktı. Yeni izinin ortaya çıkmasından sonra bazı detaylarda öğrenilmedi değil. İlk olarak izinde konu edilen araç serisinin Lexus araçları olduğu öğrenildi. Doğrudan Apple’ın kendi araçlarını ürettiği zaten beklenemezdi. 2015 model Lexus araçlarla beraber mevcut sistemlerini denemek için izin aldığı belirtilen Apple’ın aldığı izinde 3 farklı araç modelini de kullanacağı gözüküyor.

Apple Car İçin Yeterli Değil

Her ne kadar Apple’ın yeni araçları için izin başvurusu yaptığı ve şimdiden testlere başladığı da belirtilse de bu hamle bile Apple’ın yeni araç serisini üreteceğini göstermiyor. Şu an için alınan izinler bile sadece Apple’ın bir otonom sistemini deneyeceğini gösteriyor. Yani doğrudan yeni bir araç serisi piyasaya sürülecek demek oldukça yanlış olur.

Şimdilik sadece markanın mevcut araçlar üzerinde denemeler yapacağı gözüküyor. Bunun dışında herhangi bir kullanım durumunda nasıl adımlar atılacağı ya da araçlarda elde edilen deneyimle yeni serilerin mi üretileceği bilgisi elde edilmiş değil. Bunun için Apple’ın resmi Apple Car açıklamasını beklemek gerekecek. Otomotiv alanında henüz Apple’ın hiçbir resmi açıklaması olmadığını da bir kez daha ekleyelim.