Apple İrlanda vergi

Apple, Avrupa Komisyonu’nun kararıyla 1.76 milyar dolar vergi ödedi

Avrupa Komisyonu’nun aldığı kararla Apple, sermayesinin büyük bir bölümünü barındırdığı İrlanda’ya tam 15.3 milyar dolar değerinde vergi ödemek zorunda bırakılmıştı. Şirket, bu büyük vergi borcunun ilk bölümü olan 1.76 milyon doları ödedi.

Düşük vergi oranlarından dolayı var olan sermayesinin çok büyük bir bölümünü İrlanda’da saklayan ve hatta bazı vergi kaçırma olaylarıyla anılan Apple, Avrupa Komisyonu’nun 2016 senesinde aldığı kararla ülkeye 15.3 milyar dolar ödemek zorunda bırakılmıştı. Bu karara hem ABD’li şirketten, hem de şirketin ülkedeki varlığından memnun olan ve iç işlerine karışılmaması gerektiğini belirten İrlanda hükümetinden tepki gelmişti, ancak kararda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Apple, bu büyük vergi borcunun ilk kısmını bugün ödediğini duyurdu. 1.76 milyar dolar değerinde ödeme yapan şirket, gelecek dönemlerde de vergi borcunu ödemeye devam edecek ancak İrlanda ile birlikte Avrupa Komisyonu’nun fikir değiştirmesi adına baskı yapmayı sürdürmeyi de planlıyor. Bundan ötürü şirket tarafından ödenen vergiler direkt İrlanda hükümeti tarafından alınmak yerine geçici bir fona aktarılıyor. Kararın geri alınması durumunda fondaki miktarın geri ödeneceği belirtildi.