Apple A9 1

Apple A9 işlemcisi söylendiği gibi mi?

Apple yeni tanıttığı amiral gemisi iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde kullandığı 2 Çekirdekli A9 ve 6 Çekirdekli PowerVR GT7600 ile performans konusunda oldukça iddalı görünüyor.

Apple_A9_1

Apple tarafından yapılan tanıtım esnasında yeni nesil iPhone serisinde kullanılan A9 işlemcisi bir önceki nesil olan A8’e göre %70 daha hızlı Grafik işlemciside bir öncek nesile göre %90 daha hızlı olduğu söylenmiş ve hatta performans konusunda o kadar iyiki Mac Book‘larda kullanılan Intel‘in Core-M ailesinden daha iyi performans sunduğu bile söylenmişti. İsterseniz bu iddalara birde yapılan Benchmark testlerinde bakalım.

Apple yine sözünde durmuş ve S  (Speed) serisine yakışır şekilde performans artışı göstermiş durumda, Apple A9 ve PowerVR GT7600 testlerde oldukça iyi sonuçlar almış durumda bir çok testi lider bitiren ikili piyasadaki amiral gemilerine taş çıkarır cinsinden performans sergilemiş tabi testler sadece kağıt üzerinde böyle günlük yaşantıda bu performans kullanımı nasıl etkiler bunu zaman gösterir. Bu konuda Apple‘ın avantajı ise donanım ve yazılımın bir birine uyumlu tasarlanması bu sayede rakiplerinden bir adım önde olacak gibi duruyor.