CopyCat

Android Kullanıcıları Dikkat! CopyCat Adında Yeni Bir Virüs Bulundu

Android işletim sistemi kullanıcıları için yeni bir risk ortaya çıktı. Bu kez Android işletim sisteminin CopyCat adı verilen yeni bir virüs ile gündemde olduğu ve bu virüsün kullanıcıların tüm telefonunu ele geçirdiği belirtiliyor. İşte açıklanan detaylar.

Android işletim sistemi için riskler bitmek bilmiyor. iOS işletim sisteminin içe dönük yapısı gibi içe dönük bir yapısı bulunmaması ve kolaylıkla uygulama desteği verilmesiyle beraber zaten Android işletim sistemi için sürekli yeni virüs sorunları ortaya çıkıyor.

Sürekli yeni virüslerle beraber iyiden iyiye riskli bir hal alan Android işletim sistemi için yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Bu kez CopyCat adı verilen yeni bir virüs ortaya çıktı. Check Point adıyla tanınan güvenlik firması tarafından keşfedilen CopyCat virüsünün ciddi sorunlara neden olduğu da belirtiliyor. Peki virüsün neden olduğu sorunlar neler?

CopyCat Virüsüne Dikkat!

Yeni virüsün kullanıcıların telefonlarına erişim sağladığı ve erişim sağlanan telefona da root attığı ortaya çıktı. İşletim sistemini root ile ele geçiren virüs, doğrudan kullanıcıların akıllı telefonlarının ele geçirilmesine neden oluyor. Cihazdaki tüm bilgilerin alınmasının yanı sıra cihazların kontrollerini de tamamen alan CopyCat virüsünün root yapamadığı korunaklı akıllı telefonlarda da reklam gösterimi yaptığı ve bu reklam gösterimi sayesinde de virüs sahibine mini bir servet sağladığı ortaya çıktı.

CopyCat

Virüsün reklam göstermesi belki büyük bir sorun olarak düşünülmeyebilir fakat kullanıcıların bilgilerinin alınması ciddi bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Şu an için açıklarla ilerlediği düşünülse de CopyCat virüsünün aslında doğrudan uygulamalar üzerinden bulaştığı da belirtildi. Hatta yapılan açıklamada bunun için Google’ın uyarıldığı da belirtiliyor.

Uyarılar neticesinde Google’ın virüsün yayılmasına neden olan uygulamaları Google Play üzerinden kaldırdığı da açıklandı. Uygulamalar kaldırılmış olsa da kullanıcıların cihazlarında hala yeni virüs tehlikesinin devam ettiği de araştırmalara yansımış durumda. İlginç bir şekilde soruna neden olan uygulamaların adı da doğrudan yayınlanmadı.