Avrupa Birliğinin Google'a Cezası

Android İşletim Sistemi Artık Ücretli Olabilir!

Avrupa Birliği’nin Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Android işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında  tekelleştiği iddiası ile 4.3 milyar euro tutarında bir ceza kesti.


Android işletim sistemine sahip cihazlarda bir standart olarak gelen Gmail, Google Search, Hangouts gibi Google araçları ile Google’ın haksız kazanç elde ettiği ve piyasada ki hakimiyetini kötüye kullanmakla suçlayan Avrupa Birliği Google’a 4.3 milyar Euro ceza kesti.

Kesilen cezaya Google cephesinden ilk açıklama şu şekilde geldi

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.”

Google tarafından yapılan diğer açıklamada ise şunlar belirtildi.

“Telefon üreticileri ve operatörler yazılımlarımızı telefonlarına koymak zorunda olmazlarsa, bu Android ekosistemine zarar verir. Android’in şu an tüm iş modeli bu yazılımları bünyesinde barındırmasındadır. Eğer buna engel olunursa, dengeler alt üst olur.”

Bu açıklamaya göre şayet temyiz sürecinden sonra Google ceza ödemek zorunda kalırsa Andorid işletim sistemini kullanan üretici ve operatörlerden para alınması anlamına gelirken, bu da Android telefonların muhtemel daha pahalı olacağı anlamına geliyor.