12 depression 3 1

Akne sorununun depresyona neden olduğu bulundu

Bilim insanları, akne sorununa sahip olan insanların kısa bir süre içerisinde depresyona girme olasılığının çok daha yüksek olduğunu buldu. Sorunun devam etmesi, çok daha büyük problemlere neden olabiliyor.

The British Journal of Dermatology’de yer bulan bir araştırma, akne sorunu yaşayan hastalarda depresyona girme riskini çok yüksek oranda arttığını ortaya koydu. The Health Improvement Network’de (THIN) bulunan veriler ile yapılan araştırmada, 1986-2016 seneleri arasında akne teşhisi koyulan birçok hasta ele alındı. Araştıma, akne teşhisinin ilk beş senesinde hastanın depresyona girme riskinin tam %63 oranında yükseldiğini ortaya koydu.

akne

Cilt hastalıkları depresyona neden oluyor

Araştırmayla birlikte dış görünüş sorunlarının depresyona neden olabileceği konusunda önemli bir kanıt elde ettiklerini paylaşan bilim insanları, en basit cilt sorunlarının (ve dış görünüşü etkileyen diğer sorunlar) bile kişinin ruh sağlığını olumsuz etkileyebileceğini bir kez daha belirtti. Bu gibi bulgulardan ötürü dış görünüşü etkileyebilecek sorunlara sahip olan hastaların tedavisinin bir psikolog eşliğinde yürütülmesinin doğru olabileceği düşünülüyor. Konuyla ilgili doğru önlemlerin alınmasıyla birlikte akne tedavisinin kısa sürede tamamlanabilmesi, bu süreçte de hastanın sağlığının korunabileceği paylaşıldı.