Airbus Ucan Taksiler 1 e1497720464654

Airbus Uçan Taksileri Görücüye Çıkıyor

Uçan araba kavramı, sadece bilimkurgu filmlerine konu olmaktan çıkıyor. Son gelen haberlere göre artık ilk uçan araba prototipleri hazır. Bu noktada yeni araçlardan biri olarak değerlendirilen Airbus taksi araçlarının alanında ilk olarak tanıtılacağından söz ediliyor. Paris Havacılık Fuarı kapsamında tanıtılacak olan Airbus taksi, belki de uçan araba dönemini de başlatmış olacak. İşte detaylar.

Bilimkurgu filmlerinde konu edinen birçok teknoloji günümüzde hayata geçirilmeye başlandı. İlk olarak dokunmatik telefonlar ile filmlerde gördüğümüz iletişim teknolojileri, daha sonra akıllı saatlerle saat üzerinden görüşmeye imkan tanıyan yeni akıllı saat teknolojileri ve telefonlarla ya da bilgisayarla iletişime girmenizi sağlayan sanal asistanlar derken sadece filmlerde gördüğümüz birçok teknolojiyi günlük hayatımızda sıradan teknolojiler olarak kullanmaya başladık.

Şimdi ise uçan arabaların gündem olduğunu görmekteyiz. Filmlerde sıkça gördüğümüz uçan araba konseptli birçok yeni teknolojinin denenmesiyle beraber iyiden iyiye ciddiye binen konu hakkında ortaya çıkan son araçlar ise Airbus taksi serisi oldu.

Airbus Uçan Taksi Araçları Geliyor

İlk olarak Paris Havacılık Fuarı kapsamında tanıtımı yapılması beklenen Airbus taksi projesiyle beraber uçan taksi dönemi başlayacak. Yeni teknolojiyle beraber artık kullanıcıların Uber gibi istedikleri gibi taksi çağırabilecekleri fakat bu taksilerin uçan taksi olacağı belirtiliyor. Airbus tarafından sunulacak olan projede uçan taksilerin nasıl bir sistemi olacağı konusunda da fuarda detaylı bilgilerin verileceği düşünülüyor.

Airbus Uçan Taksiler

Sistem hakkında şu an için verilen bilgilere göre kullanıcıların sadece taksi çağırması durumunda hava taksilerin geleceği bir teknolojisinin kullanılacağını biliyoruz. 18 dakikalık maksimum uçuş süreleri sunacağı belirtilen Airbus taksilerin, bu uçuş ücreti içinse kullanıcılardan 77 dolar gibi bir ücret talep edecekleri de belirtiliyor.

Ülkemiz standartlarına göre değerlendirecek olursak oldukça yüksek taksi ücretleri sunacak olan Airbus uçan taksi projesinin Paris Havacılık Fuarı sonrasında kapsamlı olarak ortaya çıkacağını da bir kez daha hatırlatalım. Kullanılan sistemlerin ve araçların nasıl teknolojilere sahip olacağı konusunda da fuarda verilecek bilgileri takip etmek gerekiyor.