yazılım

Adana’lı Yazılımcı Geliştirdiği Uygulama İle Hırsız Yakaladı!

Adana’lı bir yazılımcı ürettiği yazılım ile telefonunu çalan kişiyi yakalamayı başardı!

Adana’nın Seyhan ilçesinde gerçekleşen ilginç olayda yazılım mühendisi olan Berkan Arıkan adında bir girişimci büfeden alışveriş yaptığı sırada masada unuttuğu 2 bin lira değerindeki telefonunu çaldırdı. Telefonun çalınmasının ardından polise ihbarda bulunan genç polisler gelmeden önce yanında bulunan dizüstü bilgisayarını açarak işe koyuldu.

Arıkan, daha önce geliştirdiği ve telefonuna yüklediği bir uygulama ile cep telefonunu çalan hırsızın ne yöne doğru kaçtığını tespit etti. Polislerin gelmesi ile birlikte hırsızı takip eden genç yazılımcı yüklediği uygulama ile hırsızın telefonu kapatmasına engel oldu. Daha sonra bilgisayarı üzerinden hırsıza çeşitli mesajlar yollayan genç yazılımcı hırsızı adeta şoke etti.

Uygulama İle Hırsıza Mesaj Yolladı!

10401743

10401747

Çalınan telefonuna “Telefonu polise teslim et”, “Sayın hırsız polisi aradık” ve “Sayın hırsız telefonu bırak” gibi mesajlar yolladı. Polisle birlikte hareket eden genç yazılımcı hırsızı tespit ederek polislere bildirdi. Polis tarafından yakalanan hırsız şaşkınlığını gizleyemeyerek “Abi beni nasıl buldunuz ya” diyerek tepki gösterdi.

Yazılım mühendisi Arıkan yaptığı açıklamada uygulamanın eğlence amaçlı yazıldığını fakat olayda bir hayli işe yaradığını belirterek hırsızlık olaylarında bir hayli kullanışlı olabileceğini göstermiş oldu. Hırsızın yeri tespit edilene kadar uygulama yoluyla çeşitli mesajlar yollayan ve telefonu net olarak bulabilmek adına sürekli müzik çaldığı belirten yazılımcı uygulamanın herkese ücretsiz olarak yayımlanacağını bildirdi.