Airbus A380

3D Yazıcılarla İlk Uçak Parçası Üretildi

3D yazıcılarla üretim dönemi yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak aksesuar alanında kendisini gösteren 3D yazıcılarla üretim dönemi ardından ise hemen her alanda kullanılmaya başladı. Son olarak ise havacılık sektöründe 3D yazıcıların üretimini gördük.

3D yazıcı dönemi gidere4k yaygınlaşmaya başladı. 3D yazıcıları artık hemen her alanda görmeye başladık. Sadece üretim sektörlerine sağladıkları ayrıcalıklar değil bunun dışında seri üretimler içinde kullanılan sistemler olarak değerlendirilmesi 3D yazıcı dönemine daha sıcak bakılmasını sağladı. Fakat sektörde henüz açılamayan bazı sorunlar olması da tamamen 3D yazıcıların kullanılmasını engelliyor. Özellikle yaşanan sorunların başında üretim hızı geliyor. Her ne kadar standart üretim teknolojilerine göre daha az iş gücüne ihtiyaç duyuyor olsa da 3D yazıcılarla üretim daha uzun süre alıyor.

Özellikle seri üretim yapılması gereken üretimlerde bu ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Sadece seri üretimlerde de değil genel olarak üretim alanında ciddi bir sorun olan süre konusunda beklenen değerlere hala erişilebilmiş değil. Buna rağmen 3D yazıcıların kullanımı da yaygınlaşmıyor değil. Yavaş yavaş birçok alanda yararlanılmaya başlayan teknoloji son olarak havacılık sektöründe kendisini gösterdi. Yapılan çalışmayla beraber Airbus A380 uçağının kanat valfleri 3D yazıcılarla üretildi.

Airbus A380 Uçuşta Başarılı Oldu

Bu alanda yapılan ilk denemede Airbus A380 uçakları kullanıldı. Uçakların kanat bölümünde yer alan valflerin üretiminde 3D yazıcıların kullanıldığı açıklandı. Biraz uzun bir süreçten sonra üretilen parçaların uçaklara montesi de gerçekleştirildi. Hatta yeni sistemle beraber uçağın ilk uçuşu da gerçekleştirildi. Tamamı 3D yazıcıdan üretilen parçanın kullanıldığı uçuşta ise herhangi bir sıkıntı yalanmadı.

Airbus A380

İniş sırasında uçakların pisteki hızını kesmek için kanat perdeleri için kullanılan parçanın sorunsuz bir şekilde görevini tamamlaması da bu alanda yeni bir umut olmuş oldu. Sorunsuz uçuş sayesinde artık daha önemli parçaların bile 3D yazıcılarla üretilmesinin önü açılmış oldu. İlk deneme Airbus A380 uçağında yapılmış olsa da bu alanda birçok benzeri denemenin yapılmaya devam edeceği de verilen bilgiler arasında.

Parçanın Avantajları Neler?

Airbus A380 valflerinin tamamen 3D yazıcılarla üretilmiş olması bir konuda da merak uyandırmaya başladı. Parçanın standart üretime göre farkları neler? Bu konuda ilk verilen bilgi yeni parçanın daha hafif olduğu. %40 oranlarına kadar ulaşan ağrılık kazancı doğrudan performansı da etkileyecek gibi duruyor. Özellikle otomobillerde bu sistemlerin kullanılmasının büyük artılar sağlayacağını düşünebiliriz. Söz konusu sistemin bundan sonraki denemesinin hangi alanda olacağı da şimdiden merak konusu.