WhatsApp alternatifi uygulamalar

WhatsApp alternatifi uygulamalar

Kullanıcılar yaşanan önemli bir gelişmenin ardından WhatsApp alternatifi uygulamalar konusunda bir araştırma yapmaya başladı.

Bilindiği üzere WhatsApp, yeni bir gizlilik politikası kararı almıştı. Alınan bu karara göre WhatsApp kullanıcılarının verileri Facebook ile paylaşılacak. Bunun sebeplerinden birisi WhatsApp’ta artık reklam gösterilmeye başlanacağı. Böyle bir karar almaya başlayan WhatsApp, büyük tepkiler de çekti. Şunu da belirtmekte fayda var ki WhatsApp Facebook’a ait bir sohbet yazılımı.

WhatsApp alternatifi çeşitli uygulamalar

WhatsApp alternatifi uygulamalar arasında günümüzde popüler olan Telegram yer alıyor. Telegram, zaman zaman çıkardığı yeni güncellemeler ile WhatsApp’a göre birçok üstün özelliğe sahip. WhatsApp oldukça sade bir sohbet uygulaması iken Telegram, kaliteli özellikleri ve kullanıcıya sundukları avantajlar ile ön plana çıkıyor. Uygulamanın sunduğu özelliklerden birisi Telegram Web uygulaması için mobil bağlantının gerekli olmaması. Diğer özelliklerinden kısaca bahsedersek video editörü ve fotoğraf editörü gibi uygulamalar da Telegram içerisinde yer alıyor.

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve yaşanan bu durumlardan dolayı Elon Musk tarafından tavsiye edilen Signal, bir diğer sohbet yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz gün Twitter’da da gündeme oturan Signal, Facebook Messenger uygulamasında bulunan SMS özelliğine de sahip.

WhatsApp alternatifi uygulamalar

Yerli girişimlerden birisi olan Turkcell BiP Messenger, kullanıcılara sohbet imkanı sunan uygulamalardan birisi. Uygulamanın sunduğu farklı özellikler arasında bedava internet, akıllı faks ve mesaj ile para gönderme özelliği yer alıyor.

Uzun bir süredir yer alan ve son yıllarda popülerliğe kavuşan Discord, bir diğer sohbet yazılımı. Hem bilgisayarda hem mobilde kullanılabilen bu uygulama için telefon numarası gerekmiyor fakat eğer sunuculara girilecek ise bazı sunucular telefon numarası istediği için gerekli olabilir.

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Derneği tarafından geliştirilen ve WhatsApp’a alternatif olarak sunulan bir diğer yazılım BTİDER olarak bulunuyor. Uygulamanın grup sohbeti, sesli mesajlaşma, 8 kişiye kadar videolu görüşme, güvenli mesajlaşma ve kaybolan mesajlar gibi birçok özelliği mevcut.