Google Maps

Google Maps Güncellemelerine Bir Yenisi Daha Eklendi

Harita ve navigasyon uygulaması olarak en çok tercih edilen serilerden biri olan Google Maps, sürekli yeni güncellemeler almaya başladı. Uygulamayı daha stabil hale getiren güncellemeler uygulamanın yapısında da iyileştirmeler yapmıyor değil. Bu noktada son olarak ise Google Maps için yorum çeviri özelliği aktif edildi. İşte yeni detaylar.

Google’ın uygulamaları sadece Android akıllı telefonlarda değil genel olarak birçok akıllı telefon serisinde kullanılan ek olarak da web sürümleriyle de beğeni toplayan uygulamalar olarak biliniyor. Genelde yayınladığı uygulamalarla akıllı telefonların işlevselliğini bir hayli arttırmayı başaran Google’ın bu noktada kullanıcılara en büyük yardımcılarından birisinin de Google Maps uygulaması olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece uygulamayı kullanarak istediğiniz adreslere konum özellikleri de dahil olmak üzere erişebiliyorsunuz.

Son yayınlanan güncellemeler sonrasında sadece adres tariflerinde değil ek olarak önerileri, etkinlik önerileri gibi konularda da bilgi veren Google Maps’i uzun uzadıya anlatmaya gerek bile yok. Oldukça işlevsel uygulamalardan biri olarak bilinen serinin bu noktada son aldığı güncelleme ise gösterilen ilginin biraz daha artmasını sağladı. Yayınlanan son güncellemeye göre artık Google Maps üzerinden kullanıcı fikirlerini almak çok daha kolay hale gelecek. Çünkü Google Maps dil desteğini arttırarak kullanıcıların birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlayacak.

Google Maps Çeviri Desteği Güncellemesi

Şu an için sadece belli adreslere yapılan özellik için geçerli olan güncelleme sayesinde seçtiğiniz bir adres hakkında yapılan yorumları kendi dilinize tercüme ettirerek doğrudan çeviriyi okuyabileceksiniz. Ek olarak yapılan tüm yorumları tek tek çeviri yaptırabileceğiniz gibi genel olarak da yorumları kendi dilinizde çeviri şeklinde görüntülemek mümkün olacak.

Google Maps güncellemesi

Dil çeviri özelliği sayesinde dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan biri olarak kabul edilen Google Maps uygulamasının da daha da evrenselleşeceği düşünülüyor. Özellikle uygulama içerisinde kullanıcıların birbirleriyle olan etkileşimlerini arttırması beklenen güncellemenin ilk aşamada yeterli olup olmayacağı ise merak konusu.

Türkçe Dil Desteği Mevcut Mu?

Güncellemenin çeviri özelliği olarak yayınlanmasının hemen ardından en çok merak edilen konu güncellemenin hangi dillere çeviri özelliğini destekleyeceği. Hemen müjdeyi verelim Google Maps yeni güncelleme sisteminde doğrudan Google’ın Türkçe dil desteği de bulunuyor. Yani kullanıcılar sorunsuz bir şekilde adreslerde yer alan yorumları doğrudan Türkçe metinlere çevirebilecek. Çeviri kalitesinin ne kadar yüksek olacağı ise tartışma konusu.

Standart bir Google çeviri formatında olacaksa çoğu çevirinin yine mantıksız sonuçlar vereceğini söyleyebiliriz. Fakat ilk aşaması atılmış olan güncellemenin yenilenerek dil çeviri özelliğini de geliştirmesi gündemde. Google’ın bunun için yol haritasının bile belli olduğu belirtiliyor. Güncellemelerin ne kadar etkili olduğunu da bu yol haritası tamamlandığında elde edilen sonuçlar sonrasında görmüş olacağız.