10 Saniyede Tanı Koyabilen Korona Virüs Kiti

10 Saniyede Tanı Koyabilen Korona Virüs Kiti

Hayatımızın artık her alanında olan ve dünya genelinde pandemi ilan edilmesine sebep olan korona virüsle mücadelede, Türk bilim insanlarından sevindirici bir haber geldi. Öldürücü sonuçları olabilen ve çok çabuk yayılabilen Korona virüsün bulaştığı insanların tespit edilip karantinaya alınarak, izole edilmeleri toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bilindiği üzere de şu an aktif olarak uygulanan korona virüs tanısı testleri PCR testleridir. PCR testlerinin; uygulanması sırasında burundan sürüntü alınmasından ve laboratuarlarda oluşan yoğunluktan dolayı 2-4 saat aralığında sonuçlanması hatta kesin sonuç alınması için 3 kez tekrarlanması gerektiğinden 1 güne kadar test süresinin uzamasından dolayı bu testin alternatifi olması için çalışmalar bilim insanları tarafından sürdürülmektedir. Bu noktada ise sevindiren bir haber Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinden gelmiştir.

Türk Araştırmacılardan Büyük Başarı

İlgili merkezin geliştirdiği temelleri nanoteknolojiye dayanan yeni tanı kiti sistemi ağızdan sürüntü alınarak gerçekleştiriliyor. UNAM’ın yaptığı açıklamada korona virüsün 150 nanometre boyunda bir parçacık olduğu bu sebeple de bu merkezin çalışma alanını kapsadığı belirtilmiştir. Temel olarak tanı koyulacak kişinin vücudunda korona virüs olup olmadığının tespitine dayanan bu testte; virüsü tespit ettiğinde rengi değişen bu sebeple de oldukça doğru sonuç verebilen, hassas bir optik yöntem kullanılmaktadır. Test sonucunun pozitif olması durumunda sadece 10 saniyede negatif olması durumunda da yapılan ek kontrollerle 20-30 saniye süren test %99 doğru sonuç vermektedir. Son izinlerin de alınmasıyla seri üretime geçiş yapacaklarını açıklayan merkez, aynı zamanda bu testin başka virüslerin tespitinde de kullanılmaya uygun olduğunu belirtmiştir.

10 Saniyede Tanı Koyabilen Korona Virüs Kiti

PCR Testine Göre Birçok Avantajı Bulunuyor.

Çok daha kısa bir sürede tanı koyabilmesi ve burundan sürüntü alınmasını gerektirmemesi sebebiyle PCR testinden daha avantajlı duran bu testin başka pozitif özellikleri de bulunmaktadır. PCR testine göre çok daha ucuz olması bunlardan biridir. Diğeri ise; PCR testinde korona virüs vücuda bulaştıktan sonra yaklaşık 2-3 gün sonra tespit edilebilirken, bu sistemde anında tanı koyulabilmesidir. Bunun sebebi ise nanoteknolojiyle geliştirilen bu sistemin temelinin vücutta korona virüsün olup olmamasına dayanmasıdır.