Türk Bilim Adamlarından Bir İlk Daha

0
45 views
notron_yildizi
A Neutron star SGR 1806-20 producing a gamma ray flare.
Bilim insanları, nötron yıldızında şimdiye kadar gözlemlenen en geniş ölçekli yayılımı keşfetti.Sabancı Üniversitesi'nden bilim insanlarının da yer aldığı bir grup bilim insanın yürüttüğü araştırma Astrophysical Journal'da yayınlanan bir araştırmaya göre, Pennsylvania Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırma esnasında "RX J0806.4-4123" isimli nötron yıldızında şimdiye kadar gözlemlenmiş en geniş ölçekli yayılım tespit edildi.

Makaleye göre yıldızın kızıl ötesi ışınları, 28 milyar kilometre mesafeye kadar yayılıyor. Bu rakam, bir nötron yıldızının kızıl ötesi ışınlarının tespit edildiği en geniş mesafe olmasının yanında ilk kez gözlemlenebiliyor.

Bu durumun iki temel sebebi olabileceğini belirten araştırma ekibi. Yıldızın çevresinde oluşan toz diskinin kızıl ötesi ışınları büyüteç etkisiyle çevreye doğru yaymış olması üzerinde durulan ilk ihtimal. Diğer ihtimalin ise yıldızdan yayılan enerji yüklü rüzgarın komşu nötron yıldızları ve ara bölgedeki gazlarla etkileşerek kızıl ötesi yayılmayı uzatmış olabileceği yönünde.


Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here