Steam, sahte puanlamalar yapan bir oyun geliştiricisini banladı

68
Steam Wild Buster

Steam’deki Wild Buster isimli oyunun geliştiricisi olan Insel, çalışanlarına farklı hesaplar üzerindne sahte puanlama ve yorumlama yaptırdığı gerekçesiyle platformdan banlandı.

Steam, bu sefer de bir oyun geliştiricisinin platformdan banlandığını duyurdu. Wild Buster isimli oyunu geliştiren Insel isimli şirket, bir Reddit kullanıcısının ortaya çıkardığı üzere çalışanlarına sahte yorumlar yazmaları ve puanlamalar yapmaları konusunda baskı yapıyormuş.

Şirketin CEO’su tarafından gönderilen bir e-postayı paylaşan Reddit kullanıcısı, benzer şekillerde sürekli olarak çalışanlara baskılar yapıldığından bahsetti. E-postada, CEO’nun çalışanlarına oyunu farklı Steam hesapları üzerinden satın almaları ve sahte yorumlar yazmaları gerekli olduğunu söylediği görülüyor. Ayrıca “Sizi böyle bir şey için zorlayamam” diye belirtmiş olan CEO “…ancak eğer bunu yapmazsak sonunda işimizi kaybedeceğiz. Oyunumuz başarısız olursa gelecek sene hiçbirimizin işi olmayacak.” sözlerini de e-postaya eklemiş.

Steam Wild Buster

Valve, Reddit’te paylaşılanların ortaya çıkmasının ardından bir araştırma gerçekleştirdi ve oyuna gelen yorumların aynı şirkette çalışan kişiler tarafından açılmış, farklı hesaplar olduğu sonucuna vardı. Geliştirici, değerlendirme kriterlerine müdahale etmekten ötürü platformdan banlandı.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here