Stan Lee Hayata Gözlerini Yumdu!

22
Stan Lee

Marvel’in efsanevi yazarı, Spider Man, Iron Man gibi bir çok süper kahramanın yaratıcı isimi olan Stan Lee  95 yaşında hayatını kaybetti.


Stan Lee 95 Yaşındaydı!

Lee, Marvel’da ki çalışma hayatı boyunca Black Panther, Örümcek Adam, X-Men, Mighty Thor, Iron Man, Fantastik Dörtlü, Hulk, Daredevil ve Ant-Man gibi bir çok karakterin yaratıcısı oldu.

The Hollywood Reporter’ın paylaştığı habere göre Lee, Los Angeles’taki Cedars-Sinai Hastanesinde son nefesini verdi. 69 yıllık eşi Joan’u Temmuz 2017’de 93 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından sağlığı iyice bozulan efsane ismin detaylı ölüm sebebi ise henüz açıklanmadı.

Stan Lee kimdir?

Stanley Martin Lieber, 28 Aralık 1922 tarihinde, New York’da dünyaya geldi. DeWitt Clinton Lisesi’nde okuyan Lee, bir yandan da yerel iş yerlerinde getir götür işlerini yapıyor ve gazete dağıtımlarıyla uğraşıyordu. 1939 yılında liseden mezun olan efsane isim direk iş hayatına atıldı.

1941 yılında Captain America ile okuyucuların karşısına çıkan Lee, ileriki yıllarda efsane haline gelecek olan çizgiromanın 3. sayısında kendisine yer edinen Stanley Martim Lieber; ön adını ikiye bölerek Stan Lee olarak kullanarak ileride resmi adı olacak lakabını bu eserde ilk defa kullandı.

Çizgi roman yazarı, editörü, yayıncısı ve aynı zamanda yapımcısı olarak hayatını sürdüren Lee, çizgiroman sektörünün büyümesini ve uluslararası bir yapıya kavuşmasını sağladı. Bunun yanı sıra çizgiromanlar üzerinde sansür baskısı oluşturan Comics Code Authority’nin politikalarını değiştirmesinde de etkin rol oynaran Lee, sektörün gelişmesinde önemli adımlara da imza atmıştır.

Lee, 1995 yılında Jack Kirby Hall of Fame’e kabul edildi ve 2008 yılında ise sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e adı kazınarak ölümsüzleşti. National Medal of Arts ve Scream Awards’ın da içinde bulunduğu pek çok ödülün sahibi olan Lee’nin adına, 2 Ekim 2009 tarihinde Los Angeles ve Long Beach şehirlerinde Stan Lee Günleri düzenlendi.
Stan Lee, çizgi romanlarında kendisinin de figüran olarak yer almıştır.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here