Sivrisineklerin İnsanlara Yaklaşmaması İçin Yeni Bir Yöntem Bulundu

46
sivrisinek

Yapılan araştırmalara göre sivrisineklerde ki bir gen’in pasif hale getirilmesi ile insanlara olan düşkünlüklerinin azaldığı belirtildi.


Özellikle dişi sivrisineklerin davranışlarına bakıldığında algılayıcıları sayesinde insanların özelliklerinden vücut kokusu, sıcaklık gibi temel özellikler üzerinden hedef tespiti yapıyorlar. Current Biology’de paylaşılan araştırmada sivrisineklerin insan terine karşı tepkileri gözlemlendi.

Yapılan araştırmalar, sivrisineklerde yer alan koku almaçlarıyla Ir8a isimli bir gen arasında önemli bir bağlantı olduğuna işaret ediyor. Ir8a geni işlevsel olarak noksan olan sivrisineklerin insanları daha az tercih ettiği gözüküyor. Bu genin şayet fonksiyonu devre dışı bırakılırsa sivrisineklerde ki konak arama oranının da yaklaşık %50 azaldığı tespit edilmiş. Bu bulgular sayesinde sinek kovucuların geliştirilmesinde yeni bir dönem açılmış olacak.

Bu gelişme sayesinde sivrisineklere karşı insanların bir nevi görünmez olabileceği veya sivrisineklerin dikkatinin başka bir şeye yönlendirilebileceği de belirtildi.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here