Örgü makinesini hackledi, yıldız konumlarını gösteren halı üretti

9
takımyıldızı haritası

Yazılım mühendisi Sarah Spencer, evindeki örgü makinesini hackleyerek yıldızların konumlarını gösteren eşsiz bir halı üretti.


Avustralyalı yazılım mühendisi Sarah Spencer, biraz yazılım bilgisi ve yaratıcılıkla ne kadar harika şeyler yapılabildiğini kanıtladı. Spencer, evindeki eski örgü makinesini hackleyerek üzerinde yıldız haritasını bulunduran devasa bir halı örmeyi başardı. Dünya’dan göründüğü şekliyle 88 takımyıldızını gösteren halı, Ekvator çizgisini ve Güneş Sistemi’ndeki gezegenleri de barındırıyor.

Spencer, 1980’li senelerden kalma dikiş makinesini hacklemek ve programlamak için senelerdir uğraştığını, bunu zevk için yaptığını ve bir gün aklına böyle bir fikrin gelmesiyle çalışmaya başladığını söyledi. Bu halıyı üretebilmek için yaklaşık 15 kg yün kullanmış ve yüzlerce saat örgü yapmış. Halının uzunluğu 4,6 metre, genişliği ise 2,8 metre.

Hacklediği örgü makinesiyle Avustralya’da bir hackathon’a (hackleme yarışması) katılan Spencer, yarışma için halı üzerindeki takımyıldızlardan sekizini elektriklendirerek aydınlatmayı başarmış. Bu başarısı Teknik Mükemmellik alanında Marvin ödülü almasını sağlamış. Elektriklendirme çalışmaları üzerinde çalışmaya devam edeceğini ve bir gün tüm takımyıldızlarını elektriklendirmeyi hedeflediğini dile getirdi.

Kaynak

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here