Huawei’ye ABD’ye İhracat Yasağı Getirilebilir

12
huawei

Huawei, ABD’nin ZTE’ye uyguladığı yasak ve ambargodan etkilenen Huawei’ye uygulanan  yasağın, daha farklı olabileceği düşünülüyor.


Çinli telefon üreticisi ZTE, takip etmesi gereken kuralları takip etmemesinden dolayı ABD’nin ihracat yasağına maruz kalmıştı. ZTE’nin telefon üretmek için ihtiyacı olan donanım ve yazılım alması böylelikle engellenmişti. Bir diğer konu ise ZTE’nin ABD’nin İran ve Kuzey Kore’ye uyguladığı ambargoları dikkate almamasıydı.

Şimdi de benzer bir durum Huawei’nin başını ağrıtacak gibi görünüyor. Cuma günü yayınlanan bir rapora göre Huawei, ABD’nin belirli ülkelerdeki satışlara yönelik yaptırım ve ambargoları göz ardı ettiği için 2016’dan beri soruşturma altında bulunuyor.

Huawei’nin Mali İşler Direktörü (CFO) ve şirketin kurucusunun kızı olan Meng Wanzhou’nun neden Kanada’da göz altında tutulduğunu ve ABD’ye iadesinin düşünüldüğünü açıklıyor. İddia’ya göre Huawei’nin İran’la iş yapmasına yardımcı olmak için küresel bankacılık sisteminin kullanılmasının planlandığı yönündeydi.

Huawei kendi çipsetlerini tasarladığı ve TSMC’ye ürettirdiği için farklı bir yasak koyulması ihtimaller dahilinde. Huawei kendi Android alternatifi üzerinde çalıştığını reddetmiş olsa da, KirinOS’un varlığının söylentileri 2015’e kadar uzanıyor.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here