Google, ordu için yapay zeka teknolojisi geliştirdiğini saklamaya çalışmış!

52
Google Pentagon

Pentagon ile birlikte çalışarak son teknoloji ürünü silahlar için yapay zeka teknolojisi geliştiren Google, çalışanlarından ve toplumdan tepki almasının ardından bu kararından geri adım atmıştı. Ancak yeni deliller gösteriyor ki şirket bu duruma düşeceğini çok önceden tahmin etmiş.


Pentagon ile anlaşma masasına oturarak orduda kullanılacak silahlar ve sistemler için yapay zeka teknolojisi geliştiren Google, kendi çalışanları da dahil olmak üzere toplumun birçok kesiminden tepki görmesinin ardından projedeki görevini sınırlandıracağını ve bu sınırların etik kuralları çerçevesinde çizileceğini duyurmuştu. Şirketten gelen bu açıklama hangi teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olacağı ve hangi projelere dahil olmayı reddeceği konusunda kesin bir bilgi vermiyor, ancak silahlarda ve direkt olarak silahlarla bağlantılı sistemlerde şirketin logosunun bulunmayacağı düşünülüyor.

Geç de olsa Google’ın böyle bir karar alması birçok kişi tarafından olumlu karşılanmıştı, fakat konuyu yeniden alevlendirecek bazı bilgiler ortaya çıktı. Intercept tarafından elde edilen bazı e-postalar, şirketin bir süredir bu anlaşmanın açığa çıkmasından korktuğunu ve hatta anlaşmanın gizli kalmasını sağlamaya çalıştığını gösteriyor. İşte Google Cloud’un yöneticilerinden birisi olan Fei-Fei Li tarafından gönderilen e-posta:

Bunu bulurlarsa şirkete zarar vermek isteyen medya kuruluşlarının eline büyük bir koz vermiş oluruz. Elon Musk’ın yapay zekanın 3. Dünya Savaşı’na neden olacağından bahsettiği açıklamalarını muhtemelen duymuşsundur. Medya, savunma sanayisi için gizlice yapay zekalı silahlar ve yapay zeka teknolojileri geliştirdiğimizi duyarsa ne olur bilmiyorum. Cloud, 2017’de yapay zekayı demokratikleştirmemiz için temel hazırlıyor, Diane ve ben girişimler için insani yapay zeka hakkında konuşmalar yapıyoruz. Yerinizde olsam bu olumlu resmi korumaya çok dikkat ederdim.

Geçtiğimiz Eylül ayında gönderilmiş olan bu e-postalar, açık bir şekilde şirketin ve çalışanlarının yapılanların yanlış olduğunun bilincinde olduğunu gösteriyor. Çalışma ortamı, ilkeleri, renkli imajı ile her zaman pozitif bir görünüm sunmaya çalışan şirket, bu skandalın ağır etkilerini hissetmeye başladı. Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında Microsoft tarafından kolay bir şekilde 4. sıraya itilmesinde de bu olayın büyük bir payı var.

Kaynak

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here