FaceID kırdım diyen hacker yayını iptal etti

23
FILE PHOTO: An attendee uses the Face ID function on the new iPhone X during a presentation for the media in Beijing, China October 31, 2017. REUTERS/Thomas Peter

ABD’de yaşamakta olan bir güvenlik uzmanı, kısa süre önce duyurmuş olduğu FaceID hack olayını anlatacağı yayını an itibariyle iptal etti. Peki ama neden yayın iptal oldu? İşte detaylar.

Apple, tüm dünyada en çok kendine güvenen veri gizliliği ve güvenlik firması olarak biliniyor. Her geçtiğimiz gün kullanıcıları rahatlatmak adına güvenlik uygulaması FaceID’nin birisi tarafından açılabilme olasılığının milyonda bir olduğunu çok kez ifade etmişti.

FaceID yıllardır kırılmadı!

Bu bakımdan bunun gibi kırılması çok zor olan güvenlik önlemleri hackerlara daha fazla çekici geldiğinden, New York’ta yaşayan siyah şapkalı bir siber güvenlik araştırmacısı, yapmış olduğu biyometrik yüz tarayıcısı yayınını iptal etti. Yayının yapılmasını engelleyen işvereni ise, hackerın çalışmasını yetersiz bulduğu için izin vermediği öğrenildi.

Geçtiğimiz yıllarda Apple tarafından ortaya çıkan ve günümüze kadar hiçbir hackerın FaceId çözümü ortaya çıkmadı. Hacker’ın işvereni ile röportaj yapan Reuters, ismini vermeyen işvereninin çalışmasını yetersiz bulduğunu belirtti. Bunla beraber video konferans sonrasında kopyalanabileceği için iptal ettiği açıklandı. Belli mi olur, belki bir gün kırılır.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here