Apple, baskılar üzerine Telegram’ın güncelleme yayımlamasına izin verdi

49
Apple Telegram

Rusya’dan gelen istek üzerine Telegram‘ın yalnızca ülkede değil, tüm dünya çapında güncelleme yayımlamasını engelleyen Apple, konunun basında yer bulmasıyla tepki gördü ve aldığı karardan vazgeçmek zorunda kaldı.


Apple, toplumdan gelen tepkiler üzerine Telegram’ın güncelleme yasağının kaldırıldığını duyurdu. Güvenli olmasıyla ön plana çıkan mesajlaşma uygulaması, Rusya hükümetinin kullanıcılar arasındaki konuşmaları takip edebilme isteğini reddetmiş, bunun üzerine ülkede yasaklanmıştı. Yetkililer uygulamanın kullanımının yasaklandığını duyurmalarının ardından Apple’dan uygulamanın App Store’dan kaldırılmasını da talep etmişlerdi. Apple ise yalnızca uygulamayı Rusya’daki App Store’dan kaldırmak yerine tüm dünyada güncellemeleri durdurdu ve yaklaşık 1,5 ay hiçbir güncelleme yayımlanamadı.

Apple Telegram

CEO Pavel Durov, Rusya’nın isteğine Apple’ın boyun eğdiğini ve böyle bir kararla hem kendi müşterilerini zor durumda bıraktığını, hem de GDPR kapsamında uygulamanın kullanım şartlarını güncellemesini engellediğini belirtti. Güncellemelerin durdurulmasına herhangi bir neden gösterilmemesi de Telegram kullanıcıları başta olmak üzere birçok kişinin şirkete tepki göstermesine neden oldu. Neyse ki tüm bu tepkiler şirketin geri adım atmasını sağladı.

Durov, kişisel Twitter hesabı üzerinden güncellemenin yayımlandığını duyurarak Apple ve Tim Cook’a teşekkürlerini iletti. Bu olaydan sonra şirketin aynı şekilde başka uygulamaları yasaklayamayacağını tahmin ediyoruz.

Kaynak


Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here