AKN ile ilgili Açıklama: “Sakın Ücret Vermeyin”

11
Bakan Turan

1 Ocak 2019’da kaldırılacak olan AKN konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,  açıklamalarda bulundu.


Bakan Turan, yaptığı açıklamada; “Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak. AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak. Vatandaşın haksız yere bir hizmetin ödemesiyle karşı karşıyla kalmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Biz, vatandaşımızı bu konuda kimseye yem etmek istemeyiz” dedi.

Sözleşmesi kotasız ve sınırsız olamayan kullanıcıların sözleşmelerinde yer alan kullanım sınırlamasından sonra, internet hızının kısılmasıyla sonuçlanan AKN, 1 Ocak 2019’dan itibaren kadırılacak.

Bakan Turhan, AKN’nin kaldırılması için gerekli altyapının geliştirildiği ve kapasitenin yeterli seviyeye getiştirildiğini belirterek bazı açıklamalar yaptı.

“Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak.”

“Biz, vatandaşımızı bu konuda kimseye yem etmek istemeyiz” şeklinde açıklama yapan Turhan, “AKN’nin kaldırılmasının ardından birkaç hafta içinde yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü yılbaşında internet kullanımında talep artabilir. Bunu altyapımızın kapasitesini geliştirerek çözeceğiz. Vatandaşın gereksiz yere ücret ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Amacımız haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek” dedi.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here