ABD'ye göre LinkedIn, Çin ajanlarıyla dolu

143 views
LinkedIn

ABD, Çin’in LinkedIn üzerinden binlerce sahte hesap yönettiğini ve bu hesaplar üzerinden kullanıcıları gözetlediğini söyledi.


ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, Çin’in LinkedIn üzerinden ajanlık yaptığını ileri sürdü. Meslek sahibi olan herkesi bir araya getiren ve resmi bir paylaşım ortamı edinme imkanı sunan sosyal paylaşım platformu, kurumun başındaki isim William Evanina’ya göre Çin’in ajanlarıyla dolup taşıyor. Evanina, bu gibi platformlar üzerinden ABD vatandaşları başta olmak üzere birçok ülke hakkında bilgi toplanabilmesi için Çin’in kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

LinkedIn

Evanina’nın bu açıklaması kulağa “abartılı” gelebilir, ancak Alman ve İngiliz yetkililer de geride bıraktığımız tarihlerde benzer kanıtlar keşfetmiş ve ülkelerindeki kullanıcıları uyarmıştı. LinkedIn’in diğer sosyal paylaşım platformlarından farklı olarak hiçbir kullanıcı verisini silmemesi de onu, ajanlık amaçları için mükemmel bir araç haline getiriyor.

Yetkililer Facebook ve Twitter’a benzer şekilde LinkedIn yöneticilerinin de ifade vermesi gerektiğini düşünüyor. Kullanıcılar da duruma tepki gösterirse, yöneticilerin senato üyeleriyle görüşmesi gerekecektir.

Kaynak


Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here